--->
AfterDawn logo

Joulualet alkavat jo pian - hinnat alimmillaan heti 25. joulukuuta

Janne Yli-Korhonen Janne Yli-Korhonen

Joulun jälkeen kannattaa olla heti hereillä, mikäli alennetut hinnat kiinnostavat. Hintavertailupalvelu Hintaopas kertoo, että viime vuonna joulualen kokonaishinnoiltaan edullisin päivä oli joulupäivä 25. joulukuuta, jolloin hinnat olivat -3,22 prosenttia marraskuun alkua alempana.

Palvelun mukaan viime vuonna joulun jälkeisissä alennusmyynneissä hinta laski 37 prosentilla tuotteista, mutta se myös nousi 33 prosentilla tuotteista.

Hintaoppaan data osoittaa, että 18 prosenttia tuotteista oli joulualessa vähintään 10 prosentin alennuksessa, ja näiden tuotteiden keskimääräinen alennusprosentti oli 24%.

"Joulun jälkeiset alennusmyyntipäivät eivät yllä alennuksiltaan aivan Black Fridayn tasolle, jolloin hinnat laskivat esimerkiksi tänä vuonna keskimäärin 4,72 prosentilla. Jouluale on kuitenkin heti Black Fridayn ja Cyber Mondayn jälkeen vuoden paras alennusmyyntikausi myös kuluttajille. Joulualet alkavat vuosi vuodelta aikaisemmin, ja hinnat alkavat laskea jo ennen joulua 22. joulukuuta", Hintaoppaan Suomen maajohtaja Liisa Matinvesi-Bassett sanoo.

Hintaoppaan mukaan etenkin takit, kengät ja puhelimien suojakuoret olivat hyvässä alessa viime vuonna. Lisäksi alennuksia nähtiin pelien ja kaiuttimien osalta.

MAINOS

"Monet kaupat myyvät viimeistään joulualessa pois vuoden aikana myymättä jääneitä tuote-eriä tai elektroniikkatuotteiden vanhempia malleja, joten näissä voi usein tehdä hyviä löytöjä", Matinvesi-Bassett kertoo.

Kaikki Hintaoppaan keräämät tarjoukset näet täältä.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Valtameren yli matkalla ollut lento joutui palaamaan takaisin, kun matkustaja hukkasi puhelimensa lennon aikana

Puhelinvertailu

Garminin kännykkäsovelluksesta tuli osittain maksullinen - nykyiset toiminnot pysyvät ilmaisina, näin paljon se maksaa

AfterDawn

Netflixin pomo: Elokuvateatterit ovat kuolleet

AfterDawn

Telialla laaja ongelma - datayhteydet eivät toimi

AfterDawn

Suomalaiset kyllästyivät huijauksiin: Mobiilivarmenteesta tuli yhtäkkiä huikean suosittu

AfterDawn

Tekoäly saapui WhatsAppiin Suomessakin - ja sitä ei voi kytkeä pois päältä, mitenkään

Puhelinvertailu

Nyt se tapahtui: Jättimäinen DNA-analyysipalvelu meni nurin, 15 miljoonan ihmisen geenitiedot myydään

AfterDawn

1,5 miljoonaa deittisovelluksissa käytettyä kuvaa, myös yksityisviesteillä lähetettyjä kuvia vuoti verkkoon

AfterDawn

Ouran sormukset nyt myynnissä Verkkokauppa.comilla

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki