AfterDawn logo

Tekstiviestihuijauksella vietiin lauantaina yli 50 000 euroa

Janne Yli-Korhonen Janne Yli-Korhonen
1 kommentti

Huijarit veivät jälleen mehevän summan suomalaiselta henkilöltä. Poliisi kertoo tiedotteessaan, että Etelä-Savossa asuva yksityishenkilö sai eilen lauantai-iltana puhelimeensa tekstiviestin "Ulosotto Oy"- nimiseltä lähettäjältä. Viestissä kerrottiin, että vastaanottajan tulisi maksaa velkansa ulosoton uhalla.

Viesti sisälsi linkin, joka vei aidonnäköiselle mutta valheelliselle pankkisivustolle ja tätä kautta oli annettu ohjeistus, jonka mukaan tilillä olevia varoja on pitänyt siirtää turvatilille.

Henkilö syötti tunnuksensa sivustolle ja ne päätyivät huijarin haltuun.

Poliisin mukaan huijarit saivat saaliikseen peräti yli 50 000 euroa.


Tällaiset huijaukset ovat todella yleisiä ja niihin monet suomalaiset edelleen lankeavat, vaikka niistä varoitetaan jatkuvasti mediassa ja viranomaisten toimesta. Hiljattain poliisi jakoi esimerkkejä, joilla vietiin suomalaisilta uhreilta peräti kymmeniä tuhansia euroja parissa viikossa.

Poliisi muistuttaa, että pankit tai viranomaiset eivät koskaan kysy pankkitietoja tai -tunnuksia, eikä näitä tule antaa kenellekään. Samoin vähänkin epäilyttävien tekstiviestien tai sähköpostien linkkien avaamisesta tulee pidättäytyä.

Huijausviesteissä esiintyy yleensä kiire eli esimerkiksi vastaanottajaa pyydetään nopeasti maksamaan velka.

1 KOMMENTTI

zipzap1/1

Lähetelee ne perintäfirmat mm Sarmasteen ja muutkin ihan aiheettomia laskuja, joten tämä ei eroa Suomen bisneksistä mitenkään.

Haluatko kommentoida tätä artikkelia?
Kirjaudu sisään tai Luo uusi käyttäjätunnus.

Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki