--->
AfterDawn logo

LG:ltä mikroaaltouuni, jonka ovessa on 27-tuumainen näyttö

Petteri Pyyny Petteri Pyyny

Älykoti saa aina vain erikoisempia kierroksia, kun yhtiöt yrittävät keksiä vanhoille tutuille tuotteilleen uudenlaista, "älykkäämpää" elämää.

Nyt korealainen elektroniikkajätti LG on ottanut uuden aluevaltauksen tällä saralla. Yhtiö julkaisi hieman ennen CES-messujen alkua uuden mikroaaltouunin, jonka ovea koristaa 27-tuumainen OLED-näyttö.

Ideana on ilmeisesti se, että sen puolentoista minuutin ajan kun olemme tottuneet tuijottamaan mikroaaltouunissa pyörivää mikroateriaa, voisimmekin katsoa vaikkapa lyhytvideoita - tai mikseipä myös mainoksia - samaisesta mikroaaltouunin ovesta.

LG Signature -mallistoon kuuluvan mikroaaltouunin näyttö on samalla myös kosketusnäyttö, jonka ansiosta mikron ovi muuttuu LG:n mukaan "mukaansatempaavaksi" (immersive) kokemukseksi.

Laitteen käyttöjärjestelmästä ei mainita yhtiön lehdistötiedotteessa mitään, mutta LG on käyttänyt jo vuosien ajan omaa webOS-käyttöjärjestelmäänsä mm. televisioissaan. webOS on perinteikkään PalmPilottien käyttämän PalmOS:n viimeinen perillinen.

MAINOS


Näytön lisäksi mikrosta löytyy luonnollisesti myös WiFi-yhteys ja kaiuttimet. Koska, miksipä ei.

Vastaavia suuria askeleita ihmiskunnan teknologisessa kehittymisessä on nähty viime aikoina muitakin, mm. se, kun Samsung "vihdoin" mahdollisti älykkäiden jääkaappiensä taustakuvan vaihtamisen sovelluksen kautta.

uutiskuva: LG:n lehdistötiedotepaketista

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

33 vuotta vanha Amigan käyttöjärjestelmä sai virallisen päivityksen

AfterDawn

Osuuspankin verkkopankki, mobiilipankki ja tunnistautuminen ovat nurin

AfterDawn

Ja taas mennään... EU:n vihattu, vahvan salauksen kieltävä Chat Control -lakiesitys palasi taas uudella nimellä

AfterDawn

Monopolioikeudenkäynti Facebookia vastaan alkoi - Syyte: Meta osti kilpailijansa suojatakseen valta-asemaansa

AfterDawn

Posti muutti rankasti käyttöehtojaan: ryhtyy profiloimaan käyttäjiä, kohdentaa tiedoilla mainoksia - näin estät

AfterDawn

Dystopia? Britannia kehittää työkalua, joka ennustaisi todennäköisimmät murhaajat

AfterDawn

Trumpin bluffi petti hyvinkin nopeasti: Puhelimet ja tietokoneet välttyvät tulleilta

AfterDawn

Kaksi läppärivalmistajaa keskeytti tietokoneidensa myynnit Yhdysvalloissa - tullien takia hinnoittelu on mahdotonta

AfterDawn

Nyt se tapahtui: Linkkivero iski Suomeen - Amppareiden kilpailija suljettiin, Kopiosto vaati rahaa otsikoista

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki