--->
AfterDawn logo

Microsoft tylyttää – PlayStation ei ole enää Xboxin tärkein haastaja

Manu Pitkänen Manu Pitkänen
2 kommenttia

Teknologiajulkaisu Protocolille kommentoinut Microsoftin Xbox-pomo Phil Spencer paljastaa, ettei ohjelmistojätti pidä enää Sonya tai Nintendoa tärkeimpinä kilpailijoina.

Perinteisten konsolimerkkien sijaan Xboxin tärkein haaste tulee verkosta ja tarkemmin sanottuna konsolit mahdollisesti turhiksi tekevistä pilvipelipalveluista. Siksi Xboxin suurimmat haastajat ovatkin Google ja Amazon, joilla molemmilla on kyvykkyyttä kehittää yhtä laaja verkkopalveluinfrastruktuuri kuin Microsoftilla itsellään. Microsoft ei näe, että Sony tai Nintendo pystyisivät haastamaan sitä pilvessä, vaikka mikään ei estä näitäkään yhtiöitä hankkimista datakeskuskapasiteettia ulkopuolelta.

Microsoftilla ilmeisesti koetaan hyvin voimakkasti, että pelaamisen tulevaisuus tulee olemaan xCloudin ja Google Stadian kaltaisissa suoratoistopalveluissa. Vielä tässä vaiheessa pilvipalvelut eivät uhkaa perinteisiä konsoleita, sillä sekä Sony että Microsoft kehittävät omia konsoleitaan ja aikovat julkaista ne tämän vuoden aikana. Ehkä tämän sukupolven jälkeen otetaan askeleita kohti suoratoistoa.

1 KOMMENTTI

horhhe1/1

😭

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki