--->
AfterDawn logo

Pirate Bayn perustajalta yksityisyyttä suojeleva domain-palvelu

Matti Robinson Matti Robinson
1 kommentti

The Pirate Bay perustettiin 2003 kolmen ruotsalaisen toimesta, jotka ovat sittemmin olleet otsikoissa niin pidätyksistä ja linnatuomioista, niistä vapautumisesta, yrityskaupoista kuin The Pirate Bayn vastaisista kommenteista. Nyt alkuperäisen piraattipalvelun keulahahmo Peter Sunde kertoo medialle uudesta palvelustaan.

Sundella on esitellä uusi palvelu, jonka tarkoituksena on suojella kansalaisten ja yritysten yksityisyyttä, kertoo TorrentFreak. Domain-tunnusten rekisteröintiin tarkoitetun Njalla-yhtiön tarkoituksena on paitsi tarjota verkkotunnuksia, niin samalla suojata rekisteröidyn identiteetti.

MAINOS


Anonyymi verkkotunnuksen rekisteröinti estäisi esimerkiksi tekijäoikeusfirmojen urkinnat verkkotunnuksien taustalla olevista henkilöistä tai yhtiöistä ja tarjoaisi näin suojaa yksityisyydelle.

Markkinoilla on jo joitain vastaavia palveluita, mutta Njalla asettuu tietysti Sunden edustamana suoraan yhdeksi tärkeäksi tekijäksi. Lisäksi Sunde kertoo, että Njalla tarjoaa uudenlaista palvelua, sillä se ostaa asiakkaille tarkoitetut verkko-osoitteet itse.

Tämä vaatii hänen mukaansa luottamusta Njallaan, joka virallisesti omistaa tunnukset, mutta samalla tarjoaa enemmän yksityisyyttä. Sopimukset yhtiön kanssa kuitenkin luovuttavat kaikki käyttövaltuudet verkkotunnuksesta asiakkaalle. Hänen mukaansa kilpailevat palvelut eivät tarjoa täydellistä yksityisyyttä.

Vaikka Sunde ei pelkää oikeusjuttuja Njallan kohdalla, niin yhtiö on rekisteröity Karibian piskuiseen Nevisin saareen. Njalla tarkoittaa saameksi pedoilta suojattua ruokavarastoa, joka on nostettu ilmaan puiden varaan. Yhtiön verkkosivusto löytyy osoitteesta njal.la.

1 KOMMENTTI

avthein1/1

Tolkuttoman kyttäyksen myötä yksityisyyden suojaamisen tarpeelle tulee olemaan lisää kysyntää. Palvelu voi tulevaisuudessa olla toteutettu suoraan esim. reitittimessä.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Trumpin bluffi petti hyvinkin nopeasti: Puhelimet ja tietokoneet välttyvät tulleilta

AfterDawn

Dystopia? Britannia kehittää työkalua, joka ennustaisi todennäköisimmät murhaajat

AfterDawn

Kaksi läppärivalmistajaa keskeytti tietokoneidensa myynnit Yhdysvalloissa - tullien takia hinnoittelu on mahdotonta

AfterDawn

Monopolioikeudenkäynti Facebookia vastaan alkoi - Syyte: Meta osti kilpailijansa suojatakseen valta-asemaansa

AfterDawn

Nyt se tapahtui: Linkkivero iski Suomeen - Amppareiden kilpailija suljettiin, Kopiosto vaati rahaa otsikoista

AfterDawn

Ja taas mennään... EU:n vihattu, vahvan salauksen kieltävä Chat Control -lakiesitys palasi taas uudella nimellä

AfterDawn

33 vuotta vanha Amigan käyttöjärjestelmä sai virallisen päivityksen

AfterDawn

Osuuspankin verkkopankki, mobiilipankki ja tunnistautuminen ovat nurin

AfterDawn

Applen uutuuskännykkä myy hurjalla tahdilla - yhtiö nousi ensimmäistä kertaa ikinä alkuvuodenkin myydyimmäksi kännykkävalmistajaksi

Puhelinvertailu

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki