--->
AfterDawn logo

Facebookin Zuckerberg oikeuden eteen todistamaan miljardien Oculus-oikeusjutussa

Matti Robinson Matti Robinson

Facebookin toimitusjohtaja Mark Zuckerberg on matkustanut Dallasiin todistajaksi oikeusjutussa, joka käsittelee Facebookin omistaman Oculus VR -yhtiön teknologiaa. Jutussa Oculus VR:n on haastanut oikeuteen yhtiö nimeltä ZeniMax Media, joka tunnetaan id Softwaren omistajana ja virtuaalitodellisuusvaikuttaja John Carmackin entisenä työnantajana.

ZeniMax hakee oikeudesta 2 miljardin dollarin korvausta, koska sen mukaan Facebookin ostama Oculus perustuu varastettuun teknologiaan, kertoo Business Insider. ZeniMaxin mukaan John Carmackin vuosia sitten Oculus Riftin kanssa tehty yhteistyö on ZeniMaxin tekijänoikeuden alaista omaisuutta, sillä Carmack työskenteli tuolloin id Softwarelle eikä vielä Oculus VR:lle.

Carmack nähtiin ensimmäisenä todistajana hiljattain alkaneessa oikeustaistelussa, jossa todistajina nähdään Facebookin ja Oculus VR:n johtoa. ZeniMaxin mukaan Carmackin (ja muutamien muiden työntekijöiden) Oculus VR:n palkkalistoille siirtymisen lisäksi Carmack rikkoi työntekijäsopimusta paljastaessaan luottamuksellista tietoa.

MAINOS


Korvaussumma puolestaan perustuu Facebookin Oculuksesta 2014 maksamaan ostohintaan.

Sanomattakin lienee selvää, että Facebookin mukaan ZeniMaxin väitteet ovat tuulesta temmattuja. Sen mukaan yhtiöllä oli mahdollisuus sijoittaa Oculusiin ennen kuin Facebook osti sen, mutta jätti tekemättä niin. Oculus VR:n tiedottajan mukaan on harmillista, että yhtiö, jolla ei ollut visiota, osaamista tai kärsivällisyyttä kehittää teknologiaa, pyrkii nyt ottamaan siitä kunnian.

John Carmack tunnetaan paremmin id Softwaren perustajana sekä, pelien, kuten Doom, Quake, jne, kehittäjänä ja ohjelmoijaguruna, mutta on toiminut erilaisten tulevaisuuden teknologioiden visionäärinä tällä vuosituhannella. Hän siirtyi 2013 id Softwarelta Oculus VR:n tekniseksi johtajaksi. Carmack perusti lisäksi vuonna 2000 avaruusturismiin tähtäävän Armadillo Aerospacen.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Applen uutuuskännykkä myy hurjalla tahdilla - yhtiö nousi ensimmäistä kertaa ikinä alkuvuodenkin myydyimmäksi kännykkävalmistajaksi

Puhelinvertailu

Kaksi läppärivalmistajaa keskeytti tietokoneidensa myynnit Yhdysvalloissa - tullien takia hinnoittelu on mahdotonta

AfterDawn

Osuuspankin verkkopankki, mobiilipankki ja tunnistautuminen ovat nurin

AfterDawn

33 vuotta vanha Amigan käyttöjärjestelmä sai virallisen päivityksen

AfterDawn

Posti muutti rankasti käyttöehtojaan: ryhtyy profiloimaan käyttäjiä, kohdentaa tiedoilla mainoksia - näin estät

AfterDawn

Nyt se tapahtui: Linkkivero iski Suomeen - Amppareiden kilpailija suljettiin, Kopiosto vaati rahaa otsikoista

AfterDawn

Yhdysvallat päätti vaarantaa koko maailman tietoturvan - CVE:n rahoitus katosi

AfterDawn

Trumpin bluffi petti hyvinkin nopeasti: Puhelimet ja tietokoneet välttyvät tulleilta

AfterDawn

Spotify on nurin - koko maailmassa [PÄIVITYS 16:58]

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki