Yle Areenaan ilmestyi ensimmäinen Full HD -video
Yle Areenan teknisen toteutuksen kritiikissä on noussut esiin kaksi pääteemaa: Flash-tekniikkaan perustuva soitin ja HD-sisältöjen rajoittuminen 720p-tarkkuuteen.
Sisällön tarkkuuteen liittyvä rajoite on kuitenkin poistumassa, sillä Areenan kehitystiimi on tehnyt kulisseissa sen eteen, että palveluun saataisiin myös Full HD -tasoista sisältöä. Full HD -materiaalia löytyy Areenasta itse asiassa jo nyt legendaarisen Big Buck Bunny -testivideon muodossa.
Ylen HD-televisiokanavissa käytetään Full HD -tarkkuutta, joten saman tarkkuuden käyttö olisi luontevaa myös Yle Areenan lähetyksissäkin. Tosin Full HD -tallenteetkin riittävät varmasti monelle ensi hätään.
Päivitys. Yle Internetin palvelupäällikkö Kari Haakanan mukaan Full HD -videot ovat vielä konseptivaiheessa, joten mitään konkreettisia suunnitelmia sen käyttöönotosta ei vielä ole. Monikanavaiset äänet (5.1/7.1) saattavat tulla toisto-ohjelman uusimisen myötä.
Testing testing, tsöh. Areenan ensimmäinen #fullHD -tasoinen koeklippi on julkaistu. https://t.co/7ZQahn7Q1k pic.twitter.com/jK99JThNS2
-- Yle Areena (@yleareena) 3. joulukuuta 2015
@pyyny Mahd playerin uudistumisen myötä. Mutta ei konkreettisia suunnitelmia edes FullHDlle, tämä on vain POC.
— Kari Haakana (@Karde) 3. joulukuuta 2015
10 KOMMENTTIA
wipe20001/10
Tuossa viimeisessä lauseessa lienee tullut joku ajatuskatko kirjoittajalla, voisi korjata:
Mata2/10
Nyt kun joka paikassa paneudutaan pelkkään kuvaan niin koskahan ne jaksaisi keskittyä myös ääneen? Olisi nyt kiva edes saada 5.1 tai jopa 7.1 ääni myös mukaan..
Jarzka_3/10
YLE on kyllä pahasti jäljessä aikaansa
Mynthon4/10
Fullhd on niin 2006. Tosin suomessa se on hädin tuskin tätä päivää...
etrade5/10
Olisko Ylen pitäny jäädä odottelemaan tumput suorina kymmenen vuotta että html5 alkaa toimia?
Vaihda Windowsiin niin ei ole ongelmia.
tonttila6/10
Pitää vissiin nostaa yleveroa että kansa sais fullHDtä siinä missä muualta on saanut jo pian pari vuotta 4k:ta,
lite727/10
Vendor lock on aina ongelma - niitä pitäisi pyrkiä vähentämään, eikä lisäämään. Paitsi tietenkin jos myy Windowsia tai muuta poronkakkaa. YLEkin voisi Googlen ja monen muun tapaan jo jättää Flashin, eikä jäädä tumput suorina odottelemaan sen lopullista kuolemaa. Ei se playerin vaihto ole kovin kummoinen juttu.
lite728/10
En minäkään toivo vaihtoa, vaan nimenomaan lisää valinnanvaraa.
Se, että lisää sivulle vaihtoehtoisen playerin, olisi kaiketi halvin vaihtoehto. Tällöin sen toimivuus on mahdollista suurelta osin testauttaa käyttäjillä. Jos sivuja ei ole toteutettu kovin huonosti ja ns. kiinalaisesti, luulisi kyse olevan muutaman kymmenen tunnin työstä. Itse softan (soittimen) saa valmiina lisensoitua halvalla (max satasia vuodessa).
lite729/10
No tietty oletan, että on valmius. Sitten ovat tehneet jotain pahasti väärin, jos ei ole. :) Perustan arvion siihen, että olen ollut mukana tekemässä näitä firmassa, jonka videostriimauspalveluita esim. YLE on ostanut.
lite7210/10
Se pitäisi tulkita niin, että heidän Areenansa on koodattu pahasti päin helvettiä, jos vaihtoehtoisen soittimen lisääminen sivuille ei onnistu ns. heittämällä. :)
TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT