--->
AfterDawn logo

Maailman pienin drone-lennokki on vain kolikon kokoinen

Matti Robinson Matti Robinson
1 kommentti

Drone-lennokit ja erityisesti niin kutsutut quadrokopterit ovat kasvattaneet huimasti suosiota viime aikoina. Neljään roottoriin ja etäohjaukseen perustuvia pieniä entoaluksia saa nykyisin vain muutamien kymppien sijoituksella. Laitekategorian uusimman tulokkaan pointti ei ole kuitenkaan hinta vaan koko, kertoo BGR.

Vaikka kyseisen quadrokopterin hintakin on vain kolmisen kymmentä euroa ($35), niin vielä hämmästyttävämpi on sen koko. Aerius-drone on vain 3 senttimetriä leveä/pitkä ja 2 senttiä korkea. Se sisältää 80 milliampeeritunnin akun, joka riittää valmistajan mukaan noin 5-7 minuutin lentoon.

Axis Drones -yrityksen valmistama Aerius on varustettu myös LED-valoilla, joista sen tunnistaa pimeässäkin, sekä esiohjelmoiduilla tempuilla, joilla onnistuu helposti pyörähdykset.

Ennakkotilaukset Aeriukselle ovat alkaneet ja sen voi tilata neljällä eri värivaihtoehdolla hintaan 35 dollaria. Valitettavasti ainakaan toistaiseksi Axis Dronesin sivusto ei salli tilausta Suomeen.

MAINOS


1 KOMMENTTI

johtaja591/1

Ko. kopteri julkaistiin kuukausi sitten JJRC DHD D1 nimellä ja maksaa 16.28€ (sis.pk).
37.09€ hintaan saa jo kopterin 720p kameralla ja ihan siedettävällä kuvanlaadulla: link

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Kaksi läppärivalmistajaa keskeytti tietokoneidensa myynnit Yhdysvalloissa - tullien takia hinnoittelu on mahdotonta

AfterDawn

Monopolioikeudenkäynti Facebookia vastaan alkoi - Syyte: Meta osti kilpailijansa suojatakseen valta-asemaansa

AfterDawn

Applen uutuuskännykkä myy hurjalla tahdilla - yhtiö nousi ensimmäistä kertaa ikinä alkuvuodenkin myydyimmäksi kännykkävalmistajaksi

Puhelinvertailu

Trumpin bluffi petti hyvinkin nopeasti: Puhelimet ja tietokoneet välttyvät tulleilta

AfterDawn

Nyt se tapahtui: Linkkivero iski Suomeen - Amppareiden kilpailija suljettiin, Kopiosto vaati rahaa otsikoista

AfterDawn

Kotimainen pelimedia pienenee: Pelaaja-lehti lakkautetaan

AfterDawn

33 vuotta vanha Amigan käyttöjärjestelmä sai virallisen päivityksen

AfterDawn

Dystopia? Britannia kehittää työkalua, joka ennustaisi todennäköisimmät murhaajat

AfterDawn

Ja taas mennään... EU:n vihattu, vahvan salauksen kieltävä Chat Control -lakiesitys palasi taas uudella nimellä

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki