--->
AfterDawn logo

Sony-hakkerit veivät uuden James Bondin käsikirjoituksen

Matti Robinson Matti Robinson
1 kommentti

Sonyn verkkoon tunkeutuneet hakkerit saivat haltuunsa omien tietojensa mukaan jopa 100 teratavua dataa. Sony ei ole kertonut lukuja, mutta huoli vuotanutta materiaalia kohtaa on ollut ilmiselvä.

Uusimpana käänteenä James Bondin tuottaja on huolissaan tulevan elokuvan käsikirjoituksesta, kertoo Reuters.

Brittiläinen Eon Productions kertoo tiedotteessaan, että tulevan SPECTRE-nimeä kantavan James Bond -elokuvan käsikirjoitus oli mukana näpistetyssä datassa. Tuotantoyhtiö pelkää, että hakkerit haluavat julkaista kyseisen käsikirjoituksen ja varoittavat samalla sen olevan tekijänoikeudella suojattua materiaalia.

Aiemmista tiedoista poiketen Eon Productions ei ole kuitenkaan joutunut keskeyttämään elokuvien tuottamista tai toteuttamista hakkeroinnin takia.

SPECTRE on Eonin 24. elokuva, jossa 007 seikkailee. Sen on edelleen määrä saapua elokuvateattereihin ensi vuoden marraskuussa.

1 KOMMENTTI

friis1/1

Lainaus:

Tuotantoyhtiö pelkää, että hakkerit haluavat julkaista kyseisen käsikirjoituksen ja varoittavat samalla sen olevan kopiosuojattua materiaalia.


Oliskohan tekijänoikeussuojattu oikea termi?

Kyllä, muokattu.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Kaksi läppärivalmistajaa keskeytti tietokoneidensa myynnit Yhdysvalloissa - tullien takia hinnoittelu on mahdotonta

AfterDawn

Nyt se tapahtui: Linkkivero iski Suomeen - Amppareiden kilpailija suljettiin, Kopiosto vaati rahaa otsikoista

AfterDawn

Osuuspankin verkkopankki, mobiilipankki ja tunnistautuminen ovat nurin

AfterDawn

Posti muutti rankasti käyttöehtojaan: ryhtyy profiloimaan käyttäjiä, kohdentaa tiedoilla mainoksia - näin estät

AfterDawn

Yhdysvallat päätti vaarantaa koko maailman tietoturvan - CVE:n rahoitus katosi

AfterDawn

Ja taas mennään... EU:n vihattu, vahvan salauksen kieltävä Chat Control -lakiesitys palasi taas uudella nimellä

AfterDawn

33 vuotta vanha Amigan käyttöjärjestelmä sai virallisen päivityksen

AfterDawn

Applen uutuuskännykkä myy hurjalla tahdilla - yhtiö nousi ensimmäistä kertaa ikinä alkuvuodenkin myydyimmäksi kännykkävalmistajaksi

Puhelinvertailu

Spotify on nurin - koko maailmassa [PÄIVITYS 16:58]

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki