--->
AfterDawn logo

AMD:ltä piiri uuteen nimeltä mainitsemattomaan pelikonsoliin?

Panu Roivas Panu Roivas
6 kommenttia

AMD:n APU-suorittimia löytyy pelikonsoleista Sonyn ja Microsoftin uusista konsoleista, ja Nintendon Wii U:n sisälläkin sykkii AMD:n näytönohjain. Näin ollen yrityksen piirit ovat saavuttaneet kovan suosion pelikonsolien valmistajien osalta. Uusimpien tietojen mukaan AMD onkin solminut sopimuksen uudesta kustomoidusta piiristä, joka tulee vielä nimeltä mainitsemattomaan pelilaitteeseen.

AMD:n CFO Devinder Kumarin mukaan AMD:n semi-custom piiri tulee löytymään jälleen yhdestä uudesta pelilaitteesta. Tarkempaa kuvausta ei luonnollisesti annettu, vaan se tapahtuu vasta kun AMD:n asiakas julkaisee kyseisen laitteen. AMD:n mukaan se on saanut kaksi design-voittoa viime lokakuussa, joista X86-ytimellinen APU kuuluu ilmeisesti pelilaitteelle, ja toinen piiri on kustomoitu ARM-piiri, joka on suunnattu Kumarin sanojen mukaan: "beyond gaming".

Uusien piirien tuottama liikevaihto arvioidaan miljardiin dollariin kolmen vuoden ajalta, alkaen vuodesta 2016. AMD laskutti 100$ per piiri Microsoftin ja Sonyn uusista konsoleista julkaisuaikoihin. Arvoiden mukaan AMD suunnittelee valmistavansa 14-15 miljoonaa SoC-piiriä kahden uuden semi-custom piirin osalta kolmen vuoden aikana, ja näiden keskihinta olisi siis suurin piirtein 70$. Koska arviot koskevat kolmen vuoden suunnitelmaa, kyseessä ei ole välttämättä varsinainen pelikonsoli, vaan mahdollisesti jonkinlainen mediakeskus, joita on nähty esimerkiksi Kiinan markkinoilla.

6 KOMMENTTIA

extralow1/6

Ihme kun Apple ei itse sitä suunnitellut...... :)

keijo1232/6

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti extralow:

Ihme kun Apple ei itse sitä suunnitellut...... :)

Miten apple liittyy asiaan?

tikte763/6

Tuossa on suomalainen juttu

http://www.gamereactor.fi/uutiset/17983...lin+parissa%3F/

2 konsolia toinen käsikonsoli.
Ja tekniset tiedot englanniksi tuolla.
http://nintendonews.com/2014/01/nintend...-hardware-name/

DonZQ4/6

100$ per piiri? Taitaa olla katteet kohdillaan...

Mauriland5/6

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti DonZQ:

100$ per piiri? Taitaa olla katteet kohdillaan...

meinaatko että vain fyysinen valmistaminen pitäisi laskuttaa eikä suunnittelutyötä jne ;)

mjk6/6

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Mauriland:

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti DonZQ:

100$ per piiri? Taitaa olla katteet kohdillaan...

meinaatko että vain fyysinen valmistaminen pitäisi laskuttaa eikä suunnittelutyötä jne ;)

Työ maksaa vai meinaako DonZQ tehdä ilmaista työtä :p

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Garminin kännykkäsovelluksesta tuli osittain maksullinen - nykyiset toiminnot pysyvät ilmaisina, näin paljon se maksaa

AfterDawn

Ouran sormukset nyt myynnissä Verkkokauppa.comilla

AfterDawn

1,5 miljoonaa deittisovelluksissa käytettyä kuvaa, myös yksityisviesteillä lähetettyjä kuvia vuoti verkkoon

AfterDawn

Telialla laaja ongelma - datayhteydet eivät toimi

AfterDawn

Valtameren yli matkalla ollut lento joutui palaamaan takaisin, kun matkustaja hukkasi puhelimensa lennon aikana

Puhelinvertailu

Google toi juuri julkaistun Gemini 2.5 Pron ilmaiseksi käyttöön

AfterDawn

Tekoäly saapui WhatsAppiin Suomessakin - ja sitä ei voi kytkeä pois päältä, mitenkään

Puhelinvertailu

Netflixin pomo: Elokuvateatterit ovat kuolleet

AfterDawn

Olet varmasti törmännyt tekoälyllä tehtyihin feikkeihin elokuvien trailereihin? Leffastudioille ne ovat kultakaivos

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki