--->
AfterDawn logo

Chrome ja Firefox esittelivät tulevaisuuden videopuhelua

Matti Robinson Matti Robinson
1 kommentti

Googlen ja Mozillan verkkoselainten kehitystiimit ovat työskennelleen yhdessä avoimen reaaliaikaisen kommunikaatiojärjestelmän parissa.

Teknologia tunnetaan nimellä WebRTC (Web Real-Time Communication) ja sen on tarkoitus mahdollistaa esimerkiksi videopuhelut ilman lisäosia tai ylimääräistä säätöä suoraan selaimesta.

Chromen ja Firefoxin tiimien johdolla WebRTC:n kehityksessä on saavutettu merkittävä virstanpylväs. WebRTC:n mahdollistamat videopuhelut toimivat nyt yhtiöiden selainten välillä ilman lisäosia.

Laadukkaan äänen, teräväpiirtovideon ja pienen viiveen mahdollistavia videopuheluita juhlistetaan videolla, jossa Mozillan innovaatiopomo Todd Simpson ja Chromen tuotejohtaja Hugh Finnan keskustelevat selaimiensa välityksellä WebRTC:stä.

Yhtiöiden pomot toteavat, että WebRTC tukee muun muassa Opus- ja VP8-koodekkeja, DTLS-SRTP-salausta ja ICE-verkkotekniikkaa. Erityistä huomiota Finnan antaa teknologian kehittäjäystävällisyydelle.

MAINOS


Yhtiöiden kehittämää demosovellusta on mahdollista kokeilla myös kotona. Siihen vaaditaan tosin Chrome 25 Beta ja Firefox Nightly for Desktop -selaimet. Firefoxissa täytyy ensin suunnata about:config-asetussivulle ja asettaa media.peerconnection.enabled:n arvoksi "true". Lisätietoa WebRTC-demosta löytyy täältä.

1 KOMMENTTI

Taeco1/1

Tätä olenkin odottanut. Pitänee heti huomenissa testailla.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Instagramin videoiden editointiin tarkoitettu Edits julkaistiin

Puhelinvertailu

Meta: Lisäämme vihdoin mainokset palveluumme, "ne parantavat käyttökokemusta"

AfterDawn

Yllätys: Jos olet kieltänyt markkinoinnin, operaattori ei saa varoittaa tietoturvariskeistä, kuten modeemin vanhenemisesta

AfterDawn

Jos oikeus päättää, että Google pilkotaan, on Chrome -selaimelle tiedossa jo kiinnostunut ostaja

AfterDawn

Nyt se alkoi: Ensin Netflix, sitten Disney+.. Max estää salasanojen jakamisen, lisäkatselijoista pitää maksaa

AfterDawn

Kuluttajat voivat nyt hankkia Elisan 5.5G -puhelinliittymän

Puhelinvertailu

EU:lta isoja sakkoja: Applelle 500 miljoonan ja Metalle 200 miljoonan euron sakot

AfterDawn

EU:lta tiukka kuitti Muskille ja Trumpille: "EU:n säännöt ovat sama, riippumatta siitä, kuka on firman johdossa"

AfterDawn

Uusi, tulossa oleva selain aikoo "kerätä aivan kaikki tietosi" - parantaa mainosmyyntiä

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki