AfterDawn logo

Kuusi Gigantin myymälää muuttuu Power-myymälöiksi - Porvoossa kaksi Poweria samassa rakennuksessa, Kotkassa hyvin lähellä toisiaan

Janne Yli-Korhonen Janne Yli-Korhonen
1 kommentti

Gigantti menettää pian myymälöitä ja Power puolestaan saa lisää niitä, sillä yrittäjä Mikko Nguyenin omistamat kuusi Gigantin myymälää siirtyvät osaksi Power-verkostoa.


Myymälät sijaitsevat Järvenpäässä, Kotkassa, Salossa, Klaukkalassa, Porvoossa ja Lohjalla. Tämän myötä myymälät jatkavat huhtikuun alusta alkaen Power-kauppiasmyymälöinä. Power Finlandin toimitusjohtaja Juha-Mikko Saviluodon mukaan kyseiset kuusi myymälää operoivat yhteensä noin 50 miljoonan euron liikevaihdolla.

"Olen kiitollinen Gigantille yhteisistä vuosista ja kokemuksista alalla. Nyt on kuitenkin oikea hetki katsoa eteenpäin ja lähteä kehittämään liiketoimintaa uudessa ympäristössä. Uskon, että POWER tarjoaa meille hyvän toimintaympäristön uudistua ja kehittyä tavalla, joka mahdollistaa vielä aiempaakin paremman asiakaskokemuksen tuottamisen. Muutos on tietenkin iso, mutta ydinasiat pysyvät ennallaan; meidän ammattitaitoinen henkilökuntamme ja laadukkaaseen asiakaspalveluun panostaminen", Mikko Nguyen sanoo.

Muutos aiheuttaa erikoisia tilanteita ainakin Porvoossa ja Kotkassa.

Itäväylä kertoo, että uudistuksen myötä Kuninkaanportissa toimii jatkossa kaksi Powerin myymälää, molemmat samassa rakennuksessa. Saviluodon mukaan kahden myymälän samanaikainen toiminta ei aiheuta välittömiä muutoksia ja Power arvio verkostoa jatkuvasti ja loppuvuodesta tiedetään enemmän kahden myymälän päällekkäisyyden kannattavuudesta.


Lähes vastaava tilanne on Kotkassa, Kymen Sanomat kertoo. Kotkassa kaksi Power-myymälää toimivat muutoksen jälkeen Jumalniemessä. Myös näiden kannattavuudesta tiedetään paremmin vuoden lopussa.

Kuluttajalle oleellinen tieto tässä kohtaa on se, että kuudesta Gigantista aiemmin ostettujen laitteiden takuu- ja huoltoasiat hoituvat jatkossakin Gigantin kautta. Näissä paikkakunnilla siis asiakkaan tulee olla jatkossa yhteydessä Gigantin asiakaspalveluun tai vierailla muualla paikkakunnalla Gigantin myymälässä esimerkiksi huoltoon tai takuuseen liittyvissä asioissa.

Toisaalta kuluttajan kannalta kilpailun heikkeneminen voi olla merkittävää, kun Gigantti poistuu yhtälöstä.

Päivitetty 12.3.2026: korjattu väite Gigantista ostetuista tuotteista ja palveluista. Niihin liittyvät asiat hoituvat edelleen Gigantin kautta, eikä Powerin kautta, kuten jutussa aiemmin kerrottiin.

1 KOMMENTTI

DeNiWar1/1

Onko tuossakaan yhtään mitään järkeä että vierekkäisiä myymälöitä, paitsi että työntekijät saavat pitää työpaikkansa, ainakin hetken pidempään (ennenkuin irtisanotaan ja muuttuvat laiskoiksi jotka eivät halua tehdä työtä, kuten suomalainen yleistys kuuluu, ottamatta huomioon että työpaikat lähtee alta eikä työtä ole tänäpäivänä saatavilla vaikka lähettäisi miljoona hakemusta).

Hinnat tulevat nousemaan kun kilpailut vähenee, ja sitten itketään kun ihmiset tilailevat mieluiten ulkomailta huomattavasti suomaan hintoja halvemmalla...

Haluatko kommentoida tätä artikkelia?
Kirjaudu sisään tai Luo uusi käyttäjätunnus.

Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki