--->
AfterDawn logo

S-Pankilta uusi kokeilu: pullopalautusrahat sijoitetaan suoraan rahastoon

Janne Yli-Korhonen Janne Yli-Korhonen

Suomessa ensimmäisenä mikrosäästämisen palvelun vuonna 2018 lanseerannut S-Pankki kehittää mikrosäästämistä ja tuo nyt saataville uuden vaihtoehdon.

Pankki tarjoaa nyt mahdollisuuden sijoittaa pulloista saadut rahat suoraan rahastoon. S-Pankin mukaan se on ensimmäinen maailmassa, joka tällaisen vaihtoehdon tarjoaa. Uusi palvelu on nimeltään Säästäjämaatti.

Tosin uusi vaihtoehto on vielä pilottikokeilun tasolla, ja kokeilu toteutetaan vain yhden päivän ajan Oulussa 16.5.2025.


S-Pankin mukaan mikrosäästämisen palvelu Säästäjä on suosittu. S-mobiilissa toimivassa Säästäjä-palvelussa käyttäjä voi valita itselleen mieluisan ja helpon tavan säästää. Jopa puolet (50 %) Säästäjän käyttäjistä sijoittaa säännöllisesti S-ryhmän Bonuksen, 55 prosenttia puolestaan laittaa jokaisesta debit-korttiostoksesta 0,5-5 euroa säästöön. 31 prosentilla on käytössä molemmat mikrosäästämisen tavat.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki