--->
AfterDawn logo

Verne rakentaa 70 megawatin datakeskuksen Mäntsälään

Janne Yli-Korhonen Janne Yli-Korhonen

Kansainvälinen datakeskustoimija Verne on hankkinut 10 hehtaarin tontin Mäntsälän kunnalta ja suunnittelee uuden 70 megawatin datakeskuskampuksen rakentamista alueelle. Kyseessä on Vernen neljäs datakeskus Suomessa.

"Olemme erittäin iloisia, että Verne on valinnut uuden datakeskuksensa sijaintipaikaksi juuri Mäntsälän. Jo toinen merkittävä datakeskusinvestointi Mäntsälään lyhyen ajan sisällä kertoo kuntamme vetovoimasta. Liikenteellisesti erinomaisen sijainnin ja kaavoitettujen rakentamisvalmiiden tonttien lisäksi datakeskusten kannalta erityisen merkittävää on se, että Mäntsälän kunnan perusinfra luotettavine sähköverkkoineen on erittäin hyvä", toteaa Mäntsälän kunnanjohtaja Hannu Laurila.

Datakeskuskampus käyttää uusiutuvaa energiaa ja laitoksen tuottamaa hukkalämpöä hyödynnetään Mäntsälän alueen ja naapurikuntien kotitalouksien ja kiinteistöjen lämmöntuotantoon.

Verne tarjoaa kestäviä datakeskusratkaisuja erityisesti korkean suorituskyvyn laskennan (High Performance Compute, HPC) tarpeisiin. Uusi datakeskuskampus onkin suunniteltu vastaamaan pitkälle kehittyneen tekoälyn ja korkean tehotiheyden työkuormien edellyttämiin vaatimuksiin.

MAINOS


Rakentaminen aloitetaan vuoden 2025 puolivälissä ja valmista pitäisi olla pari vuotta myöhemmin.

Investointi tuo Mäntsälään työpaikkoja sekä rakennusvaiheessa että myöhemmin toiminnan vakiintuessa. Itse datakeskus työllistää arviolta 30 henkilöä valmistuttuaan.

"Tämä hanke vahvistaa kasvusuunnitelmiamme sekä sitoutumista Pohjoismaihin ja erityisesti Suomeen. Mäntsälä on toiminnallemme houkutteleva paikka, sillä se sijaitsee Suomen kasvukeskuksen yhteydessä, Helsingin seudulla, ja Helsinki-Vantaan lentokentän läheisyydessä", kommentoi Vernen toimitusjohtaja Dominic Ward.

Vernellä on Suomessa tällä hetkellä kolme datakeskusta Helsingissä, Porissa ja Tampereella. Lisäksi yhtiöllä on datakeskuskampus Islannissa ja datakeskus Lontoon keskustassa.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Olet varmasti törmännyt tekoälyllä tehtyihin feikkeihin elokuvien trailereihin? Leffastudioille ne ovat kultakaivos

AfterDawn

Valtameren yli matkalla ollut lento joutui palaamaan takaisin, kun matkustaja hukkasi puhelimensa lennon aikana

Puhelinvertailu

1,5 miljoonaa deittisovelluksissa käytettyä kuvaa, myös yksityisviesteillä lähetettyjä kuvia vuoti verkkoon

AfterDawn

Tekoäly saapui WhatsAppiin Suomessakin - ja sitä ei voi kytkeä pois päältä, mitenkään

Puhelinvertailu

Google toi juuri julkaistun Gemini 2.5 Pron ilmaiseksi käyttöön

AfterDawn

Suomalaiset kyllästyivät huijauksiin: Mobiilivarmenteesta tuli yhtäkkiä huikean suosittu

AfterDawn

Telialla laaja ongelma - datayhteydet eivät toimi

AfterDawn

Netflixin pomo: Elokuvateatterit ovat kuolleet

AfterDawn

Ouran sormukset nyt myynnissä Verkkokauppa.comilla

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki