--->
AfterDawn logo

Qualcomm haluaa ostaa Intelin

Petteri Pyyny Petteri Pyyny
2 kommenttia

Vielä kymmenen, viisitoista vuotta sitten tuntui mahdottomalta edes ajatella, että 1980-luvun alkupuolelta lähtien IT-alaa dominoineen jättikaksikon, Intelin ja Microsoftin, kumpikaan osapuoli olisi koskaan minkäänlaisessa pulassa.

Microsoftille viimeiset 10 vuotta ovatkin olleet upeita: yhtiön pörssikurssi on kasvanut kohisemalla ja yhtiö on rakentanut perinteisten ohjelmistojensa kylkeen valtavan menestyksekkään pilviliiketoiminnan.

Mutta sitten on Intel... Yhtiö on tuntunut epäonnistuvan maailman muutosten seuraamisessa.

Huolimatta valtavista panostuksista mobiilimaailmaan, ei Intel ikinä saanut minkäänlaista jalansijaa aikaiseksi kännykkämarkkinoilla.

Sen sijaan, kännyköiden prosessorit kasvoivat aikuisiksi ja alkoivat haukkaamaan itselleen myös tietokoneiden markkinaa. Tärkeä isku oli Applen loikkaaminen Intelin leiristä ARM-pohjaisiin suorittimiin myös omissa tietokoneissaan.

MAINOS


Kännyköissähän peli on ollut selvää jo pitkään: sekä Apple että kaikki suurimmat Android-valmistajat käyttävät kännyköissään Armin teknologiaan pohjautuvia piirisarjoja.

Ja nyt näyttää pahalta x86-arkkitehtuurin osalta myös tietokoneissa, sillä Microsoft aikoo tosissaan siirtää PC-maailmankin ARM-aikakauteen uusilla Copilot+ -tietokoneilla, joita on tullut markkinoille käytännössä kaikilta suurimmilta PC-valmistajilta.

Intel on myös epäonnistunut luomaan itselleen merkittävää asemaa hurjalla vauhdilla kasvavassa tekoälylaskennassa, jolla mm. Nvidia on kasvattanut itsensä yhdeksi maailman suurimmista yrityksistä.

Intelin arvosta on sulanut pelkästään tämän vuoden aikana noin puolet.

Nyt maailman suurin Arm-sirujen valmistaja, Qualcomm on Wall Street Journalin mukaan (maksumuuri) ottanut yhteyttä Intelin hallitukseen ja kertonut olevansa kiinnostunut ostamaan Intelin kokonaan itselleen.

Qualcomm ei ole vielä tehnyt virallista ostotarjousta Intelistä, mutta on nyt paljastanut jo korttinsa ja ilmaissut kiinnostuksensa entisen sirumaailman ylivoimaisen ykkösen ostamisesta.

2 KOMMENTTIA

hylol1/2

olisi jännä nähdä, että pienempi yritys ostaa suuremman

Onzu2/2

Kilpailuviranomaisilla tulee olemaan kiirettä jos kauppoihin aiotaan oikeasti ryhtyä.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Ouran sormukset nyt myynnissä Verkkokauppa.comilla

AfterDawn

Netflixin pomo: Elokuvateatterit ovat kuolleet

AfterDawn

Tekoäly saapui WhatsAppiin Suomessakin - ja sitä ei voi kytkeä pois päältä, mitenkään

Puhelinvertailu

1,5 miljoonaa deittisovelluksissa käytettyä kuvaa, myös yksityisviesteillä lähetettyjä kuvia vuoti verkkoon

AfterDawn

Suomalaiset kyllästyivät huijauksiin: Mobiilivarmenteesta tuli yhtäkkiä huikean suosittu

AfterDawn

Olet varmasti törmännyt tekoälyllä tehtyihin feikkeihin elokuvien trailereihin? Leffastudioille ne ovat kultakaivos

AfterDawn

Telialla laaja ongelma - datayhteydet eivät toimi

AfterDawn

Garminin kännykkäsovelluksesta tuli osittain maksullinen - nykyiset toiminnot pysyvät ilmaisina, näin paljon se maksaa

AfterDawn

Google toi juuri julkaistun Gemini 2.5 Pron ilmaiseksi käyttöön

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki