AfterDawn logo

Kuolleista ihmisistä chatbotteja? Microsoftille patentti

Petteri Pyyny Petteri Pyyny

Microsoft haluaa luoda chatbotteja, eli tekoälyä käyttäviä keskustelurobotteja jo aiemmin kuolleista ihmisistä.

Yhtiö on saanut patentin, joka mahdollistaa netistä löytyvän sisällön käyttämisen henkilöä muistuttavan chatbotin luomiseen.

Sinänsä idea on selkeä: ihmisestä, jolla on tarpeeksi iso digitaalinen jalanjälki, voidaan luoda varsin kattava ja fiksu keskustelukumppani pelkästään opettamalla chatbottia kaikella digitaalisella tiedolla mitä henkilöstä on saatavilla. Jos ajatellaan aktiivisesti nettiä, keskustelusovelluksia ja erilaisia somealustoja käyttävää ihmistä, voidaan hänestä helposti "kipata" opetusmateriaalia satojen tuhansien viestien, tuhansien kuvien ja kenties myös tuhansien videoiden verran botille pureskeltavaksi.

MAINOS


Opetettavan materiaalin perusteella botti osaisi luoda sekä kasvot että ilmeet fyysiselle botin ilmentymälle, mutta kirjoitetun keskustelun perusteella se osaisi myös varsin tarkkaan imitoida opiskeltavan henkilön tekstimuotoista puhetyyliä, kiinnostuksenkohteita ja muuta sellaista, joka meistä kaikista tekeekin "meidät". Patentti koskee sekä elossa olevia että kuolleita henkilöitä - ja kattaa jopa fiktionaaliset hahmot, jos heistä on olemassa tarpeeksi tietoa syötettäväksi oppivalle algoritmille.

On sitten tietysti täysin kiinni henkilöstä itsestään, haluaako hän jutella botin kanssa, joka muistuttaa erehdyttävästi vaikkapa kuollutta läheistä. Mutta patentti asialle ainakin on olemassa. Aiheesta uutisoi mm. The Independent.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Google toi juuri julkaistun Gemini 2.5 Pron ilmaiseksi käyttöön

AfterDawn

Netflixin kuvanlaatu parantui - jos tilaat kalleinta tilausta

AfterDawn

Tekoäly saapui WhatsAppiin Suomessakin - ja sitä ei voi kytkeä pois päältä, mitenkään

Puhelinvertailu

Garminin kännykkäsovelluksesta tuli osittain maksullinen - nykyiset toiminnot pysyvät ilmaisina, näin paljon se maksaa

AfterDawn

Nettiä jo vuosia villinnyt "kalojen ovikello" on taas aktiivinen - hypnotisoivaa ja kaloja auttavaa

AfterDawn

Oletko käyttänyt tätä DNA-analyysipalvelua? Vakava varoitus, tiedot saattavat päätyä kelle tahansa piakkoin

AfterDawn

Valtameren yli matkalla ollut lento joutui palaamaan takaisin, kun matkustaja hukkasi puhelimensa lennon aikana

Puhelinvertailu

Suomalaiset kyllästyivät huijauksiin: Mobiilivarmenteesta tuli yhtäkkiä huikean suosittu

AfterDawn

Suomen Yhteisverkon mobiiliverkkojen päivitystyö valmistui - 3G-tekniikalta vapautuneet taajuudet 4G-verkon käytössä

Puhelinvertailu

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki