--->
AfterDawn logo

Facebook tunnustaa: Luemme kaikki Messengerissä lähetetyt yksityisviestit

Petteri Pyyny Petteri Pyyny
4 kommenttia

Facebookin toimitusjohtaja Mark Zuckerberg on myöntänyt VOXille antamassaan haastattelussa että yhtiö skannaa läpi kaikki Messengerissä lähetetyt yksityisviestit.

Yhtiö kertoo käyttävänsä yksityisviestin skannaukseen samoja työkaluja kuin koko muunkin palvelunsa seuraamiseen. Tarkoitus viestien läpikäymisessä on palvelun käyttöehtojen valvonta - mm. hyväksikäyttötapaukset, vihapuhe ja vastaava pyritään suodattamaan palvelusta, myös yksityisviesteistä, pois.

Kaikki Messengerin läpi kulkevat viestit menevät automaattisen tarkistuksen läpi ja käyttäjien erikseen raportoimat viestit käydään läpi manuaalisesti, ihmisvoimin.

Aiheesta uutisoi mm. Bloomberg.

4 KOMMENTTIA

kane_k1/4

olisin ollut yllättynyt jos facebook ei skannaisi keskusteluja. microsoftin jo kuopattussa mesessäkin oli jonkinlaiset skannerit; muistan kun kaverille linkkasi vaikka omalla palvelimella olevaa materiaalia niin lokista näki että mikkisoftan botti avasi linkin aina muutaman sekunnin kuluttua.

avthein2/4

Yksityisviestit kyllä kuuluvat harvinaisen selvästi yksityisyyden piiriin (henkilöltä henkilölle viestintä) ellei käyttäjä toisin erikseen päätä ja salli.

Suomessa ainakin laitonta ja perustuslain vastaista.

Verrattavissa siihen jos posti availisi, kyttäisi ja sensuroisi kansalaisten yksityiskirjeitä tai puhelinoperaattori tekisi samaa ihmisten puheluille!

etrade3/4

Missä on ne kommentoijat, kenellä ei ole mitään salattavaa?

Tulkaas nyt esiin, ja kirjoittakaa !

humektan4/4

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti avthein:

Yksityisviestit kyllä kuuluvat harvinaisen selvästi yksityisyyden piiriin (henkilöltä henkilölle viestintä) ellei käyttäjä toisin erikseen päätä ja salli.

Suomessa ainakin laitonta ja perustuslain vastaista.

Verrattavissa siihen jos posti availisi, kyttäisi ja sensuroisi kansalaisten yksityiskirjeitä tai puhelinoperaattori tekisi samaa ihmisten puheluille!

Kai siinä on se ero tiettävästi että kun facebook tilin avaat niin suostut ehtoihin jotka määrittänyt facebook. Kannattaa tarkastaa mihin suostuu ennen kuin/jos suostuu :)

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Kehuttu Nothing Phone (2) nyt halvemmalla kuin kertaakaan aiemmin

Puhelinvertailu

Trumpin tullit voivat nostaa mm. iPhonejen hintoja käsittämättömän paljon Yhdysvalloissa

AfterDawn

Telialla laaja ongelma - datayhteydet eivät toimi

AfterDawn

Trumpin tullit: Nintendo perui Switch 2 -konsolin ennakkotilaukset Yhdysvalloissa - hinta uhkaa nousta reilusti

AfterDawn

Verkkosivustot hukkuvat tekoälybottien liikenteeseen - Wikipedia vaikeuksissa, 65% kaikesta liikenteestä tekoälybotteja

AfterDawn

1,5 miljoonaa deittisovelluksissa käytettyä kuvaa, myös yksityisviesteillä lähetettyjä kuvia vuoti verkkoon

AfterDawn

Nintendo Switch 2 - Tiedot julki, tällainen se on ja Suomen hinta

AfterDawn

Analyytikkofirma: Jos YouTube olisi oma firmansa, sen arvo olisi käsittämättömän kova

AfterDawn

Microsoft julkaisi sen ohjelmiston lähdekoodin, mistä koko Microsoft aikoinaan syntyi 50 vuotta sitten

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki