--->
AfterDawn logo

Suomalaisen Flixmoren kehittäjä Tiville: Palvelu on laillinen

Manu Pitkänen Manu Pitkänen
9 kommenttia

Suomalainen suoratoistopalvelu Flixmore on herättänyt paljon keskustelua ja uutiskynnyksen se rikkoi eilen. Palvelua on pidetty laittomana, sillä se tarjoaa uutuuselokuvia täysin ilmaiseksi. Flixmoren toimintaperiaate ei ole ollut kuitenkaan selvä, mutta palvelun perustaja on nyt raottanut salaisuuden verhoa.

Flixmoren kehittänyt Mikko Vapaavuori kertoo Tiville, että palvelu ei itse "hostaa" näyttämiään elokuvia, vaan sisällöt tulevat pääosin 123Movies-nimisestä palvelusta. Elokuvat eivät välttämättä ole 123Movies-palvelunkaan palvelimilla, vaan sisältöjä aggregoidaan muualta. Vapaavuoren mukaan suurin osa elokuvista löytyy Googlen palvelimilta, esimerkiksi YouTubesta.

Palvelu sisältää nyt tiedon mistä lähteestä elokuva on peräisin.

Vapaavuoren näkemyksen mukaan hän ei toimi tekijänoikeuslainvastaisesti, koska hän vain tarjoaa linkkejä muualla jaossa oleviin tiedostoihin.

MAINOS


Upotteiden sisällyttäminen verkkosivuille on todettu EU:n tuomioistuimen taholta lailliseksi, vaikka upotteessa oleva sisältö olisikin ladattu verkkoon alun perin ilman oikeudenomistajan lupaa.

9 KOMMENTTIA

beget1/9

Jos ei muuta tule, niin avunannosta saattavat keksiä syyttää.

JamesPotkukelkka2/9

Kaikki nämä on järjestäen suljettu tavalla taikka toisella eikä siinä auta vinkua kuinka laillinen palvelu se olisi. Jos esille tuotu sisältö ei ole laillista niin se nyt vain on niin, että arvo herra Mikko Vapaavuori tulee saamaan lähiaikoina jobinpostia monelta eri taholta.

Ehkäpä Inarissa on eri meininki lakien suhteen kuin muualla...

rap2 (vahvistamaton)3/9

Jos lakia ei olla rikottu niin, se on siinä. Pätee ihan Inarista Hankoon. James voi mennä vinkumaan nurkkaan.

user@org (vahvistamaton)4/9

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti rap2:

Jos lakia ei olla rikottu niin, se on siinä. Pätee ihan Inarista Hankoon. James voi mennä vinkumaan nurkkaan.

Mutta jos kävit lukemassa uutisen lähteen, niin kommenttisi on lähinnä jossittelua.

Laittomat sivut voi väittää olevansa laillisia ja miksi eivät väittäisi.

Ja tuossa vielä se hauska juttu että käyttäjä syylistyy laittomuuksiin riippumatta mitä väitetään (niiltä osin missä ns luvatonta sisältöä)

Sefriol5/9

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti user@org:


Ja tuossa vielä se hauska juttu että käyttäjä syylistyy laittomuuksiin riippumatta mitä väitetään (niiltä osin missä ns luvatonta sisältöä)

Mikäli kyseessä ei ole p2p-palvelu (tai palvelu, jossa käyttäjä jakaa tekijänoikeuden alaista materiaalia muille), niin käyttäjä syyllistyy ainoastaan tekijänoikeusrikkomukseen, ei rikokseen. Rikkomus ei ole rangaistavaa, vaikka laitonta onkin.

Lumikki6/9

Oli asia laiton tai laillinen niin sillä ei ole mitään merkitystä. Koska jos tekijäoikeusomaiset katsoo asian heitä haittaavaksi niin syylliseksi todetaan. Kyse on vallasta eli kenellä sitä on ja kenellä ei.

Zunter7/9

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Lumikki:

Oli asia laiton tai laillinen niin sillä ei ole mitään merkitystä. Koska jos tekijäoikeusomaiset katsoo asian heitä haittaavaksi niin syylliseksi todetaan. Kyse on vallasta eli kenellä sitä on ja kenellä ei.

Tästä Flixmoresta tulee kyllä melko varmasti mielenkiintoinen oikeusprosessi, tulee kyllä seurattua kuinka homma lähtee etenemään.

Osaako joku sanoa miksei näillä niin sanotuilla piraattipalveluilla vaikka kotimaisia ovatkin niin ei juurikaan koskaan ole .fi päätettä?

JamesPotkukelkka8/9

Arvon herra/rouva rap2,

Jos tuon parkkipaikalla auton viereen nuolen, kyltin missä lukee autossa saatavilla uusia elokuvia ja koukkuun auton avaimet olenko syyllistynyt rikolliseen toimintaan yllyttämisessä vai onko asia vaan laillista tavaroisen esille tuomista ja jos joku nyt tätä käyttää väärin on se hänen vikansa ei minun?

On turha esittää naiivia ja tyhmää, jos linkittää oman verkkosivunsa sisällön elokuviin mitä ei edes kaupasta vielä saa.

EDIT:

Näemmä palvelu ajettu alas toistaiseksi.

akse9/9

Toivotaan että joku avaa tämän palvelun jonnekin muualle ihan vittuillakseen.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Trumpin tullit: Nintendo perui Switch 2 -konsolin ennakkotilaukset Yhdysvalloissa - hinta uhkaa nousta reilusti

AfterDawn

Varo tekijänoikeusrikkomuksesta kertovaa viestiä - sisältää haittaohjelman

AfterDawn

Kameran ja näytön voi nyt jakaa Gemini Livelle - tekoäly auttaa näkemänsä perusteella

Puhelinvertailu

Kotimainen pelimedia pienenee: Pelaaja-lehti lakkautetaan

AfterDawn

Microsoft julkaisi sen ohjelmiston lähdekoodin, mistä koko Microsoft aikoinaan syntyi 50 vuotta sitten

AfterDawn

Verkkosivustot hukkuvat tekoälybottien liikenteeseen - Wikipedia vaikeuksissa, 65% kaikesta liikenteestä tekoälybotteja

AfterDawn

Garminin vívoactive 6 -älykellossa on kirkkaampi AMOLED-näyttö ja älyherätys

Puhelinvertailu

Kiinan teknologiafirmat julkistivat kilpailijan HDMI:lle - GPMI tukee 8K-tarkkuuden kuvaa

AfterDawn

Trumpin tullit voivat nostaa mm. iPhonejen hintoja käsittämättömän paljon Yhdysvalloissa

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki