--->
AfterDawn logo

AMD Radeon R9 Nanon julkaisu lähestyy

Panu Roivas Panu Roivas

AMD julkaisi aiemmin kesällä Radeon R9 Fury X ja Fury -näytönohjaimet, ja nyt elokuussa on luvassa vielä R9 Nano, joka on suunniteltu pienikokoisiin mITX-kokoonpanoihin.

Guru3D-sivuston foorumeille on eksynyt jo pari kuvaa tulevasta kortista luultavasti sen lopullisessa muodossa, sillä julkaisun odotetaan tapahtuvan kuun loppuun mennessä. R9 Nanon on luvattu AMD:n CEO:n toimesta olevan nopeampi kortti kuin edellisen sukupolven R9 290X, ollen samaa kokoluokkaa kuin toistaiseksi pienten korttien nopeusvaltikkaa pitävät GTX 970 -minikortit kuten Asus GTX 970 DirectCU Mini. Nanon on uumoiltu pitävän sisällään täysikokoisen Fiji-piirin, mutta nähtäväksi jää miten AMD tulee hinnoittelemaan tällaisen mallin.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Kaksi läppärivalmistajaa keskeytti tietokoneidensa myynnit Yhdysvalloissa - tullien takia hinnoittelu on mahdotonta

AfterDawn

Dystopia? Britannia kehittää työkalua, joka ennustaisi todennäköisimmät murhaajat

AfterDawn

Kotimainen pelimedia pienenee: Pelaaja-lehti lakkautetaan

AfterDawn

Kiinan teknologiafirmat julkistivat kilpailijan HDMI:lle - GPMI tukee 8K-tarkkuuden kuvaa

AfterDawn

Kameran ja näytön voi nyt jakaa Gemini Livelle - tekoäly auttaa näkemänsä perusteella

Puhelinvertailu

Osuuspankin verkkopankki, mobiilipankki ja tunnistautuminen ovat nurin

AfterDawn

Digita päättää maksu-tv-lähetykset antenni-tv-verkossa

AfterDawn

Trumpin bluffi petti hyvinkin nopeasti: Puhelimet ja tietokoneet välttyvät tulleilta

AfterDawn

Venäjämielinen ryhmä teki viikolla useita palvelunestohyökkäyksiä suomalaisiin verkkosivustoihin - lisää saattaa olla luvassa viikonloppuna

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki