--->
AfterDawn logo

Tietokone reilulla satasella: Intel esitteli tikkutietokoneen

Manu Pitkänen Manu Pitkänen
2 kommenttia

Vaikka Intelin CES-messuilla esittelemän uuden laitteen nimi onkin Compute Stick, ei se ole mikään laskutikku: se on noin 10 senttimetriä pitkä tikkutietokone.

Pieneen pakettiin on saatu puristettua Intelin oma neliytiminen Atom-suoritin (Bay Trail), kaksi gigatavua keskusmuistia ja 32 gigatavua tallennusmuistia. HDMI-paikkaan kytkettävä tietokone saa virtansa microUSB-paikkaa pitkin. Bluetooth 4.0:aa ja Wi-Fiä (b/g/n) tukevaan tietokoneeseen voidaan siirtää tiedostoja myös muistikorttipaika ja täysikokoisen USB-paikan avulla. Windows 8.1:llä varustetun tietokoneen hinta on 149 dollaria (n. 125 euroa) ja se tulee myyntiin maaliskuussa.

Mikäli Windows 8.1 ei miellytä, tulee myyntiin myös edullisempi (89 dollaria) Linux-versio, jossa keskusmuistia on gigatavu ja tallennusmuistia kahdeksan gigatavua. Compute Stickin avulla omasta televisiosta voi virittää kätevästi tietokoneen.

2 KOMMENTTIA

mcmopo1/2

Kumpikohan usb tuossa on? Kiinnostaisi kyllä korvata nykyinen palvelinkone tuollaisella mutta kun pistää ulkoisen kiintolevyn ja ethernet sovittimen kiinni niin usb 2.0 käy liian hitaaksi.

Skalevi2/2

Originally posted by mcmopo:

Kumpikohan usb tuossa on? Kiinnostaisi kyllä korvata nykyinen palvelinkone tuollaisella mutta kun pistää ulkoisen kiintolevyn ja ethernet sovittimen kiinni niin usb 2.0 käy liian hitaaksi.

Palvelimeksi tuo?? Ei tuo Atom hirveän tehokas ole, tabletissani nimittäin on se. Tuolla tikulla et hirveästi mitään raskasta pyörittele

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Nyt se tapahtui: Linkkivero iski Suomeen - Amppareiden kilpailija suljettiin, Kopiosto vaati rahaa otsikoista

AfterDawn

Venäjämielinen ryhmä teki viikolla useita palvelunestohyökkäyksiä suomalaisiin verkkosivustoihin - lisää saattaa olla luvassa viikonloppuna

AfterDawn

TikTok sai taas lisää armonaikaa Trumpilta

AfterDawn

Kameran ja näytön voi nyt jakaa Gemini Livelle - tekoäly auttaa näkemänsä perusteella

Puhelinvertailu

Polarnode rakentamassa Nokian kaupungin alueelle usean sadan miljoonan euron datakeskusta

AfterDawn

Kotimainen pelimedia pienenee: Pelaaja-lehti lakkautetaan

AfterDawn

Varo tekijänoikeusrikkomuksesta kertovaa viestiä - sisältää haittaohjelman

AfterDawn

Digita päättää maksu-tv-lähetykset antenni-tv-verkossa

AfterDawn

Verkkosivustot hukkuvat tekoälybottien liikenteeseen - Wikipedia vaikeuksissa, 65% kaikesta liikenteestä tekoälybotteja

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki