--->
AfterDawn logo

Google solmi patenttisovun VP8-koodekin tekniikoista

Teemu Laitila Teemu Laitila

Google ja videotekniikoiden lisensointiin keskittynyt yhtiö MPEG LA ovat solmineet sopimuksen, jonka nojalla Googlen VP8-videokoodekki on vapautettu patenttien omistajien vaateista lopullisesti.

VP8-koodekki päätyi Googlen omistukseen vuonna 2010, kun Google osti On2-nimisen yhtiön, jonka Google on tarjonnut VP8-koodekkia vapaaseen käyttöön ilman rojaltivaatimuksia. Sen käyttöönottoa on kuitenkin aiemmin hidastanut MPEG LA:n vuonna 2011 antama ilmoitus, jonka mukaan yhtiö on löytänyt useita tahoja, joiden omistamia tekniikoita VP8 hyödyntää. Googlen virallinen kanta on kuitenkin koko ajan ollut se, että VP8 ei sisällä muiden patentoimia tekniikoita.

MAINOS


Tilanne ei kuitenkaan ilmeisesti ole ollut niin selvä kuin Google on antanut ymmärtää, sillä ainakin toistaiseksi salassa pidetyn sopimuksen myötä Google on saanut täydet oikeudet tekniikoiden käyttöön. Sopimus antaa Googlelle oikeuden lisensoida tekniikkaa myös eteenpäin esimerkiksi laite- ja sovellusvalmistajille.

Sopimus saattoi kuitenkin syntyä liian myöhään Googlen koodekin kannalta, sillä H.264-koodekki on jo muodostunut de facto standardiksi internetin videojakelussa. Googlen ja MPEG LA:n solmima sopimus kuitenkin kattaa myös VP8:n tulevat versiot eli jo työn alla oleva VP9 on alusta saakka vapaasti käytettävissä.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

33 vuotta vanha Amigan käyttöjärjestelmä sai virallisen päivityksen

AfterDawn

Osuuspankin verkkopankki, mobiilipankki ja tunnistautuminen ovat nurin

AfterDawn

Trumpin bluffi petti hyvinkin nopeasti: Puhelimet ja tietokoneet välttyvät tulleilta

AfterDawn

Kotimainen pelimedia pienenee: Pelaaja-lehti lakkautetaan

AfterDawn

Ja taas mennään... EU:n vihattu, vahvan salauksen kieltävä Chat Control -lakiesitys palasi taas uudella nimellä

AfterDawn

Monopolioikeudenkäynti Facebookia vastaan alkoi - Syyte: Meta osti kilpailijansa suojatakseen valta-asemaansa

AfterDawn

Kaksi läppärivalmistajaa keskeytti tietokoneidensa myynnit Yhdysvalloissa - tullien takia hinnoittelu on mahdotonta

AfterDawn

Kiinan teknologiafirmat julkistivat kilpailijan HDMI:lle - GPMI tukee 8K-tarkkuuden kuvaa

AfterDawn

Nyt se tapahtui: Linkkivero iski Suomeen - Amppareiden kilpailija suljettiin, Kopiosto vaati rahaa otsikoista

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki