--->
AfterDawn logo

Dell tuo markkinoille Linux-ultrabookin

Manu Pitkänen Manu Pitkänen
1 kommentti

Tietokonevalmistaja Dell kertoo tuovansa tietyille markkina-alueille Ubuntu 12.04 LTS -käyttöjärjestelmään perustuvan XPS 13 -ultrabookin. Delliltä nähtiin muutama vuosi sitten myös Linux-pohjaisia minikannettavia.

Ubuntua käyttävien XPS 13 -tietokoneiden julkistus liittyy Dellin Project Sputnikiin, jonka tavoitteena on tarjota kehittäjien tarpeet huomioiva kannettava tietokone. Tiedotteen mukaan laite julkaistaan syksyllä, mutta sen tarkempia saatavuustietoja ei vielä kerrottu.

Dell esitteli XPS 13:n tämän vuoden alussa ja se on yhtiön ensimmäinen ultrabook-kannettava. Sen 13 tuuman näyttö on saatu puristettua kilpailevia malleja pienempään tilaan ja sen rungossa on käytetty hiilikuitua. Windows 7 -versio maksaa Suomessa yli 1100 euroa.

1 KOMMENTTI

johtaja591/1

Järkevämpi olisi laittaa sekä Win7 että Ubuntu.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Analyytikkofirma: Jos YouTube olisi oma firmansa, sen arvo olisi käsittämättömän kova

AfterDawn

Microsoft julkaisi sen ohjelmiston lähdekoodin, mistä koko Microsoft aikoinaan syntyi 50 vuotta sitten

AfterDawn

Kehuttu Nothing Phone (2) nyt halvemmalla kuin kertaakaan aiemmin

Puhelinvertailu

1,5 miljoonaa deittisovelluksissa käytettyä kuvaa, myös yksityisviesteillä lähetettyjä kuvia vuoti verkkoon

AfterDawn

Trumpin tullit voivat nostaa mm. iPhonejen hintoja käsittämättömän paljon Yhdysvalloissa

AfterDawn

Verkkosivustot hukkuvat tekoälybottien liikenteeseen - Wikipedia vaikeuksissa, 65% kaikesta liikenteestä tekoälybotteja

AfterDawn

Nintendo Switch 2 - Tiedot julki, tällainen se on ja Suomen hinta

AfterDawn

Telialla laaja ongelma - datayhteydet eivät toimi

AfterDawn

Trumpin tullit: Nintendo perui Switch 2 -konsolin ennakkotilaukset Yhdysvalloissa - hinta uhkaa nousta reilusti

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki