--->
AfterDawn logo

Intel esitteli Ultrabookia liukuvalla näytöllä

Panu Roivas Panu Roivas

Intel esitteli Pekingin Intel Developer Forum-tapahtumassa suunnitelmiaan tulevaisuuden Ultrabook-kannettaville, ja demottavana oli muun muassa liukuvalla näytöllä varustettu mallikappale.

Intelin Letexo ei ehkä ole tämän hetken ainoa tabletiksi kääntyvä kannettava, mutta ratkaisuna se on ehkä eleganteimmasta päästä, sillä liukuvalla näytöllä varustettu kannettava piilottaa näppäimistön, eikä sitä tarvitse kääntää ympäri, kuten nykyisiä tablet-kannettavia.

Letexo käyttää Asuksen Eee Pad Sliderin tapaan saranaa, jonka ansiosta näyttö saadaan painettua suoraan näppäimistön päälle. Intelin demokappale on melko vakuuttavan oloinen, mutta toistaiseksi ei ole tiedossa tuleeko yksikään OEM-valmistaja tekemään sen pohjalta tuotetta markkinoille.

KOMMENTOI

Haluatko kommentoida tätä artikkelia?
Kirjaudu sisään tai Luo uusi käyttäjätunnus.

Polarnode rakentamassa Nokian kaupungin alueelle usean sadan miljoonan euron datakeskusta

AfterDawn

Trumpin tullit: Nintendo perui Switch 2 -konsolin ennakkotilaukset Yhdysvalloissa - hinta uhkaa nousta reilusti

AfterDawn

Varo tekijänoikeusrikkomuksesta kertovaa viestiä - sisältää haittaohjelman

AfterDawn

Digita päättää maksu-tv-lähetykset antenni-tv-verkossa

AfterDawn

Verkkosivustot hukkuvat tekoälybottien liikenteeseen - Wikipedia vaikeuksissa, 65% kaikesta liikenteestä tekoälybotteja

AfterDawn

Kotimainen pelimedia pienenee: Pelaaja-lehti lakkautetaan

AfterDawn

Huijauspuhelut ovat laskevasta trendistä huolimatta jatkuva ilmiö - alkuvuodesta Telia esti yli 32 000 puhelua päivittäin

AfterDawn

Kiinan teknologiafirmat julkistivat kilpailijan HDMI:lle - GPMI tukee 8K-tarkkuuden kuvaa

AfterDawn

TikTok sai taas lisää armonaikaa Trumpilta

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki