--->
AfterDawn logo

Intel ylsi taas ennätystuloksiin

Teemu Laitila Teemu Laitila
1 kommentti

Intelin tämän vuoden kolmas neljännes ylsi taas ennätystulokseen. Yhtiö onnistui ylittämään aiemmat saavutuksena useammalla osa-alueella, kuten sirutoimitusten määrässä, liikevoitossa ja liikevaihdossa.

Yhtiön liikevaihto nousi kolmannella neljänneksellä 14,3 miljardiin dollariin eli runsaaseen 10 miljardiin euroon. Kasvua edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan oli 29 prosenttia. Liikevoitto puolestaan oli 3,7 miljardia dollaria eli runsaat 2,6 miljardia euroa, jossa kasvu edellisvuoteen verrattuna oli 24 prosenttia.

Intelin mukaan ennätysmäiset lukemat ovat paljolti kannettavien tietokoneiden ansiota, joiden markkinat kasvoivat "kaksinumeroisilla luvuilla". Myös pilvipalveluiden yleistymisen kasvattama tarve datakeskuksille vauhditti Intelin myyntiä.

Ennätysluvuista huolimatta Intelin osavuosikatsaus sisälsi myös miinusmerkkisiä lukuja. Atom-prosessorit ovat jääneet pahasti AMD:n viimeaikaisten Fusion-APU:iden jälkeen tekniikan kehityksessä. Intelin Atom-prosessoreista vastaavan yksikön tulos laski 32 prosentilla viimevuotiseen verrattuna.

1 KOMMENTTI

miketso1/1

Onneksi AMD pystyy kilpailemaan edes noissa vähävirtaisissa suorittimissa, ettei Intel vie kokonaan markkinoita itselleen, mutta täytyy myöntää että hyvää työtä on Intel tehnyt.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Varo tekijänoikeusrikkomuksesta kertovaa viestiä - sisältää haittaohjelman

AfterDawn

Kiinan teknologiafirmat julkistivat kilpailijan HDMI:lle - GPMI tukee 8K-tarkkuuden kuvaa

AfterDawn

Trumpin tullit voivat nostaa mm. iPhonejen hintoja käsittämättömän paljon Yhdysvalloissa

AfterDawn

Digita päättää maksu-tv-lähetykset antenni-tv-verkossa

AfterDawn

Verkkosivustot hukkuvat tekoälybottien liikenteeseen - Wikipedia vaikeuksissa, 65% kaikesta liikenteestä tekoälybotteja

AfterDawn

Polarnode rakentamassa Nokian kaupungin alueelle usean sadan miljoonan euron datakeskusta

AfterDawn

TikTok sai taas lisää armonaikaa Trumpilta

AfterDawn

Trumpin tullit: Nintendo perui Switch 2 -konsolin ennakkotilaukset Yhdysvalloissa - hinta uhkaa nousta reilusti

AfterDawn

Kameran ja näytön voi nyt jakaa Gemini Livelle - tekoäly auttaa näkemänsä perusteella

Puhelinvertailu

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki