Asukselta isoja näyttöjä pienellä resoluutiolla
Asus on julkaissut kolme 27" kokoista näyttöä, joista VK278Q ja VE278Q käyttävät LED-taustavaloa ja VE276Q on CCFL-tauastavalaistu. Huolimatta keskivertoa isommasta pinta-alasta, näyttöjen resoluutio on edelleen vain ns. FullHD-tasoinen, eli 1920x1080.
Näytöt on rakenettu TN-tekniikalla, eli tarkkaa värientoistoa vaativiin tehtäviin näyttöä ei kannata käyttää. Pelaamista sen sijaan helpottaa 2 ms:n vasteaika (GtG). Kahden LED-taustavalaistun mallin dynaamiseksi kontrastiksi ilmoitetaan 10,000,000:1 ja CCFL-mallille "vain" 100,000:1. Kalleimmassa mallissa on mukana myös sisäänrakennetu web-kamera ja pienet kaiuttimet.
Ehkä mielenkiintoisin ominaisuus näissä paljon pinta-alaa halpaan hintaan tarjovissa näytöissä on DisplayPort-liitäntä. DP:n lisäksi tarjolla on myös HDMI, DVI ja D-Sub-liitännät.
VE276Q on hinnoiteltu 329 euroon ja halvempi LED-näyttö VE278Q maksaa 339 euroa. Web-kamera tuo hieman lisähintaa ja VK278Q maksaakin 359 euroa. 
5 KOMMENTTIA
ttomba1/5
Asukselta isoja näyttöjä pienellä resoluutiolla ja isolla hinnalla.
matso92/5
Eipä tarvi pällistellä ihan naama kiinni kun pikselit on vähän isompia.
Ps. Ja että vaihteeks lisää saitteja sekotettu afterdawniin... Joka uutinen hyppii aina uuden nimiselle sivustolle..
Mynthon3/5
Jos nämä on tarkoitettu tietokoneen näytöksi, niin asus on kyllä menossa perse edellä puuhun. Kyllä ton kokoisessa näytössä pitää olla jo WQXGA reso. Alkaa tämä fullhd-perseily mennä jo naurettavaksi.
Matsomppi4/5
Nyt tuli semmonen mieleen, että onko tuommosessa mitää vikaa esim televisioksi? Liittää vaan vaikka HDMI-llä dikipoksiin ja siinä sullon full-hd töllö. Aika harvassa on kuitenkin 27" Full-Hd televisioita ja ovat tuota hintaa kalliimpiakin.
Eriol5/5
Laadukkaammat televisiot tehdään käsittääkseni yleensä ips tai va-paneeleilla, vissiinkin katselukulmien takia. TN-paneeli alkaa äkkiä vääristämään värejä jos sitä katsotaan sivusta, sen takia televisiokäytössä se ei liene parhaimmillaan.
TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT