Wii ja GameSpy ne yhteen sopii
Nintendo ja maailman toiseksi suurin pelaajien nettiportaali GameSpy ovat solmineet sopimuksen koskien Wii-pelikonsolin nettipeliominaisuuksia.
GameSpyn kehittämää verkkopelitekniikkaa tarjotaan pelitaloille käytettäväksi Wii-konsolin peleissä. Uudella tekniikalla voidaan peleihin yhdistää muun muassa ystävä- ja sijoituslistoja.
Nintendo on aiemmin suhtautunut nihkeästi pelitalojen haluihin lisätä verkko-ominaisuuksia peleihinsä ja kieltänyt aiemmin nettiominaisuuksien lisäämisen Wii-peleihin vuoden 2007 aikana. Tällöin GameSpy-sopimuksen solmiminen oli kuitenkin todennäköisesti loppusuoralla, eikä markkinoille haluttu useita tekniikoita sekoittamaan pakkaa.
GameSpyn ideaa tukevia pelejä ei ole vielä markkinoilla. Ensimmäisen verkko-ominaisuutta hyödyntävän Wii-pelin, Pokemon Battle Revolutionin, on määrä saapua markkinoille 25. kesäkuuta. Pelin luvataan sisältävän vastaavia verkko-ominaisuuksia, kuin Nintendon DS-kämmenpelikonsolin pelit, jotka tukevat jo ennestään GameSpyn tekniikkaa.
"Yhteistyö tulee laajentamaan Nintendon langatonta yhteisöä hyödyntäen Wiin wlan-yhteyttä. Miljoonat Nintendo DS -pelaajat ovat jo rekisteröityneet GameSpyn teknologian käyttäjiksi ja nyt Wii-pelikonsolin omistajilla tulee olemaan mahdollisuus tehdä sama mukavan ja helpon käyttöympäristön kautta." kertoo Nintendo of American johtaja Reggie Fils-Aime.
Lähteet:
EFYTimes
10 KOMMENTTIA
Deettee1/10
Pakko kysyä, mikä toi suurin sit on?
"...maailman toiseksi suurin pelaajien nettiportaali..."
imukuppi2/10
Veikkaisin, että steam.arikato3/10
luultavasti battle.net
LaLLi804/10
Olisko Xbox Live?
juunas115/10
Omasta mielestäni Steam on isoin, ja ovathan nuo kaksi muutakin isoja. Mutta sitten asiaan. Onhan se hyvä, että jokin yhdistää Wii-pelaajia. Miksiköhän Nintendo ei ole halunnut verkkopeliominaisuuksia? Kannattaahan se, jos Gamespy:hin saa niitä Premium accountteja, ja ihmiset maksavat niistä. Lisää tulojahan se tietäisi myös Nintendolle.
malagant6/10
Lähteideni mukaan GameSpot on maailman suurin 1,5 miljoonalla päivittäisellä kävijällään.
Betrayed7/10
En ole oikein ikinä pitäny GameSpy:tä yhtään minään. En jostain syystä tykkää kyseisestä lafkasta, varsinkaan kun game ja spy on nykästy yhteen.
Wicerig8/10
Steam ja Xbox live eivät edes ole nettiportaaleja.
Attin9/10
rofl @ Xbox live...
peex10/10
Kuten tossa edellä jo mainittiin, niin gamespot.com on se isoin.
TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT