EU:lta isoja sakkoja: Applelle 500 miljoonan ja Metalle 200 miljoonan euron sakot
Apple ja Meta ovat rikkoneet EU:n digimarkkinasäädöksen (DMA) säännöksiä, Euroopan komissio kertoo tiedotteessaan.
Komission mukaan Apple rikkoi digimarkkinasäädöksen mukaista ohjauksen vastaista velvoitettaan ja Meta rikkoi digimarkkinasäädöksen velvoitetta antaa kuluttajille mahdollisuus valita palvelu, joka käyttää vähemmän heidän henkilötietojaan.
Näiden rikkomusten vuoksi teknologiajätit ovat saaneet isot sakot. Applelle mätkäistiin 500 miljoonan euron sakot ja Metalle puolestaan 200 miljoonan euron sakot.
Tiedotteessa kerrotaan, että DMA:n mukaan sovelluskehittäjien, jotka jakelevat sovelluksiaan Applen App Storen kautta, olisi voitava tiedottaa asiakkaille maksutta vaihtoehtoisista tarjouksista App Storen ulkopuolella, ohjata heidät näihin tarjouksiin ja antaa heille mahdollisuus tehdä ostoksia.
Komissio katsoi, että Apple ei noudattanut tätä velvoitetta, sillä Applen asettamien rajoitusten vuoksi sovelluskehittäjät eivät voi täysin hyötyä App Storen ulkopuolisten vaihtoehtoisten jakelukanavien eduista.
Vastaavasti myös asiakkailta jää mahdollisuus hyötyä parhaista eduista, kun kehittäjät eivät niitä kunnolla pysty tuomaan esille.
Komissio toteaa, että Apple ei ole osoittanut, että nämä rajoitukset ovat objektiivisesti katsoen tarpeellisia ja oikeasuhtaisia.
Sakkojen lisäksi komissio on määrännyt Applen poistamaan ohjauksen tekniset ja kaupalliset rajoitukset ja pidättäytymään jatkamasta vaatimustenvastaista toimintaa tulevaisuudessa.
Lisäksi komissio on tänään päättänyt toisen Applea koskevan tutkimuksen.
Metan sakot koskevat marraskuussa 2023 käyttöönotettua "Suostu tai maksa" -mallia, jossa EU:n kansalaisille tarjotaan rahaa vastaan mainosvapaata palvelua vai hyväksyvätkö he henkilötietojen yhdistämisen personoitua mainontaa varten. Tutkinta aloitettiin alle vuosi sitten.
Komissio totesi, että tämä malli ei ole digimarkkinasäädöksen mukainen, koska se ei antanut käyttäjille vaadittua nimenomaista vaihtoehtoa valita palvelua, jossa käytetään vähemmän heidän henkilötietojaan mutta joka muutoin vastaa personoitujen mainosten palvelua. Metan malli ei myöskään antanut käyttäjille mahdollisuutta käyttää oikeuttaan antaa vapaaehtoinen suostumus henkilötietojensa yhdistämiseen.
Komission kanssa käytyjen lukuisten keskustelujen jälkeen Meta esitteli marraskuussa 2024 maksuttoman personoidun mainonnan mallin toisen version, joka tarjoaa uuden vaihtoehdon, jossa väitetään käytettävän vähemmän henkilötietoja mainosten näyttämiseen. Komissio arvioi parhaillaan tätä uutta vaihtoehtoa ja jatkaa vuoropuheluaan Metan kanssa ja pyytää yritystä toimittamaan näyttöä tämän uuden mainosmallin käytännön vaikutuksista.
Nyt annetut sakot koskevat aikaa ennen marraskuuta 2024 esiteltyä vaihtoehtoa.
Metalle määrätyssä sakossa otetaan huomioon myös noudattamatta jättämisen vakavuus ja kesto.
Lisäksi komissio nostaa esille, että Applea ja Metaa koskevat tämänpäiväiset päätökset ovat ensimmäiset digimarkkinasäädöksen nojalla tehdyt noudattamatta jättämistä koskevat päätökset.
Applen ja Metan on noudatettava komission päätöksiä 60 päivän kuluessa, muuten ne voivat joutua maksamaan uhkasakkoja.
Komissio totesi tänään myös, että Metan verkossa toimivaa välityspalvelua Facebook Marketplacea ei pitäisi enää nimetä digimarkkinasäädöksen nojalla.
KOMMENTOI
Haluatko kommentoida tätä artikkelia?
Kirjaudu sisään tai Luo uusi käyttäjätunnus.