--->
AfterDawn logo

USB-C -liitännän käyttö useissa laitteissa pakollista 28.12.2024 lähtien

Janne Yli-Korhonen Janne Yli-Korhonen
2 kommenttia

Pari vuotta sitten Euroopan Unionin radiolaitedirektiivi eli ns. USB-C -direktiivi hyväksyttiin ja sen vaatimuksia sovelletaan pian. Vaatimukset otetaan käyttöön 28.12.2024 lähtien.

Tämä tarkoittaa sitä, että monet radiolaitteet tarvitsevat jatkossa USB-C-liitännän. Muuten laitteita ei enää saa myydä EU:n alueella.

Uudet vaatimukset koskevat seuraavia radiolaitteita, jos laitetta voi ladata langallisesti: matkapuhelimet, tabletit, digitaalikamerat, kuulokkeet, kuulokemikrofonit, kädessä pidettävät videopelikonsolit, kannettavat kaiuttimet, sähköiset lukulaitteet, näppäimistöt, hiiret, kannettavat navigointijärjestelmät ja nappikuulokkeet.

Vaatimukset koskevat laitteita, jotka tulevat EU-markkinoille 28.12.2024 alkaen. Laitteet, jotka on saatettu EU-markkinoille ennen 28.12.2024, eivät kuulu muutosten piiriin (esimerkiksi myyjien EU-alueen varastoihin aiemmin toimitetut laitteet). Sen sijaan, jos laitetta toimitetaan soveltamisen alettua EU-markkinoille, uudet vaatimukset koskevat sitä, Traficom kertoo tiedotteessaan.

Käytännössä kaupat tulevat siis myymään vielä jatkossakin kuulokkeita, kaiuttimia, jne joissa käytetään vaikkapa microUSB- tai Lightning-latausliitintä - mutta kyseiset laitteet on hankittu kaupan varastoon ennen määräaikaa.

Arvioisimme, että vielä vuoden ajan kannattaa olla tarkkana kaupassa, jotta ei tule ostaneeksi vanhaa latausliitintä käyttäviä laitteita - jos siis haluaa pikkuhiljaa keskenään epäyhteensopivista latausjohdoista eroon kotonaan.

MAINOS


USB-C:n käytön pakko osui etenkin Appleen, joka otti USB-C:n käyttöön vasta iPhone 15:n kohdalla. Uudet vaatimukset tarkoittavat sitä, että jälleenmyyjät eivät voi enää ottaa 28.12. jälkeen varastoihinsa Lightning-liitännällä varustettuja vanhempi iPhone-malleja, kuten suosittuja iPhone 13- ja iPhone 14-malleja.

USB-C-latausliitännän lisäksi laitteiden tulee tukea ainakin USB Power Delivery -lataustekniikkaa, jos laite tukee pikalatausta. Eli jatkossa vaikkapa OnePlussan uusia kännyköitä pitää pystyä pikalataamaan Applen pikalatureilla ja toisinpäin. Vaatimus pikalatauksesta on kuitenkin joustava: jos vaikkapa kännykkä tukee omalla lataustavallaan 100 watin latausta, riittää, että se tukee standardia USB PD -latausta 30 watilla.

Lisäksi laitteiden paketissa tulee olla merkintä, tuleeko pakkauksen mukana laturia vai ei. Etämyynnissä eli verkkokaupassa latauslaitteen saatavuus tulee esiintymään hintatiedon yhteydessä.

"Uudet vaatimukset yhdenmukaistavat latausliittimeksi USB-C-liittimen. Merkintävaatimusten tavoitteena on varmistaa, että ennen laitteen hankintaa laitepakkauksesta tai verkkokaupasta voi tarkistaa, onko laitteen mukana latauslaite ja mitkä ovat laitteen latausominaisuudet", kertoo erityisasiantuntija Milla Kuokkanen.

Kannettavien tietokoneiden osalta uusia vaatimuksia sovelletaan vasta 28.4.2026 alkaen. Tuon jälkeen läppäreiden lataus muuttuu niin, että läppärissä voi olla myös valmistajan oma latausliitin, mutta läppäriä pitää pystyä lataamaan myös USB-C -liittimen kautta.

Traficom valvoo Suomen markkinoilla myytäviä radiolaitteita. Radiolaitteiden markkinavalvonta laajenee kattamaan myös uudet vaatimukset, kun niiden soveltaminen alkaa.

2 KOMMENTTIA

DeNiWar1/2

Liitäntä tuli kyllä pakolliseksi, mutta siitä ei puhuttu mitään että myös kaapelin pitäisi olla standardimallinen.

Netissä on jo nyt juttua kuinka Apple takuuvarmasti lisää (ja on jo asentanut) omiin USB-C kaapeleihinsa sirun joka estää muiden kuin Applen valmistamien kaapeleiden/latureiden käytön Applen puhelimissa tai ainakin rajoittaa latauksen mahdollisimman hitaaksi, jotta Applefanit iloisina ostavat edelleen Applen valmistamia tarvikkeita.
Applen puhelin tunnistaa sen avulla onko siihen kytketty Applen valmistama kaapeli ja laturi, jos kaapelin tai laturin siru ei vastaa toivotulla tavalla niin puhelin kieltäytyy käyttämästä hitainta mahdollista latausnopeutta tehokkaampaa tilaa.

Lekovan2/2

Sitten joko ostetaan se hieman kalliimpi Applen kaapeli tai jätetään Applen tuotteet kaupan hyllylle.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Digita päättää maksu-tv-lähetykset antenni-tv-verkossa

AfterDawn

TikTok sai taas lisää armonaikaa Trumpilta

AfterDawn

Polarnode rakentamassa Nokian kaupungin alueelle usean sadan miljoonan euron datakeskusta

AfterDawn

Huijauspuhelut ovat laskevasta trendistä huolimatta jatkuva ilmiö - alkuvuodesta Telia esti yli 32 000 puhelua päivittäin

AfterDawn

Kameran ja näytön voi nyt jakaa Gemini Livelle - tekoäly auttaa näkemänsä perusteella

Puhelinvertailu

Kiinan teknologiafirmat julkistivat kilpailijan HDMI:lle - GPMI tukee 8K-tarkkuuden kuvaa

AfterDawn

Trumpin tullit: Nintendo perui Switch 2 -konsolin ennakkotilaukset Yhdysvalloissa - hinta uhkaa nousta reilusti

AfterDawn

Varo tekijänoikeusrikkomuksesta kertovaa viestiä - sisältää haittaohjelman

AfterDawn

Verkkosivustot hukkuvat tekoälybottien liikenteeseen - Wikipedia vaikeuksissa, 65% kaikesta liikenteestä tekoälybotteja

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki