--->
AfterDawn logo

Seagate ja Micron yhteistyöhön SSD-asemissa

Panu Roivas Panu Roivas

Seagate on toistaiseksi pysytellyt enimmäkseen perinteisten mekaanisten kiintolevyjen tuotannon parissa, mutta Micron Technologyn kanssa tehty uusi sopimus tulee jatkossa poikimaan uusia Seagaten nimellä varustettuja SSD-levyjä.

Seagaten ja Micronin uuden sopimuksen mukaan Micron tulee tuottamaan NAND flash-muistia Seagaten SSD-levyjä varten, ja tästä hyvästä se saa hyödyntää tiettyjä Seagaten enterprise-luokan immateriaalioikeuksia. Alustavasti Seagate tulee luomaan vain enterprise-luokan SSD-levyjä SAS-liitännällä.

Toistaiseksi ei ole tiedossa, aikooko Seagate tuoda tuotteitaan myös kuluttajapuolelle. Seagatella oli jo aikaisemmin sopimus Samsungin kanssa kontrollerien valmistuksesta sekä flash-muistin tuotannosta, mutta Micron-sopimuksen myötä sillä pitäisi olla käsissään hyvä tuotantokapasiteetti sekä omat kontrollerit.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Verkkosivustot hukkuvat tekoälybottien liikenteeseen - Wikipedia vaikeuksissa, 65% kaikesta liikenteestä tekoälybotteja

AfterDawn

Kotimainen pelimedia pienenee: Pelaaja-lehti lakkautetaan

AfterDawn

TikTok sai taas lisää armonaikaa Trumpilta

AfterDawn

Trumpin tullit: Nintendo perui Switch 2 -konsolin ennakkotilaukset Yhdysvalloissa - hinta uhkaa nousta reilusti

AfterDawn

Kameran ja näytön voi nyt jakaa Gemini Livelle - tekoäly auttaa näkemänsä perusteella

Puhelinvertailu

Varo tekijänoikeusrikkomuksesta kertovaa viestiä - sisältää haittaohjelman

AfterDawn

Polarnode rakentamassa Nokian kaupungin alueelle usean sadan miljoonan euron datakeskusta

AfterDawn

Kiinan teknologiafirmat julkistivat kilpailijan HDMI:lle - GPMI tukee 8K-tarkkuuden kuvaa

AfterDawn

Huijauspuhelut ovat laskevasta trendistä huolimatta jatkuva ilmiö - alkuvuodesta Telia esti yli 32 000 puhelua päivittäin

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki