--->
AfterDawn logo

LinkedIn saavutti 200 miljoonaa käyttäjää

Valtteri Ahonen Valtteri Ahonen

Eri alojen ammattihenkilöille tarkoitettu sosiaalinen verkosto LinkedIn on saavuttanut uuden tärkeän rajapyykin. Palveluun on rekisteröitynyt yli 200 miljoonaa käyttäjää, joista suurin osa on Yhdysvalloista.

Toiseksi eniten käyttäjiä on Intiasta, josta palveluun on rekisteröitynyt noin 18 miljoonaa ihmistä. Yhdysvallat vie voiton silti selkeästi 74 miljoonalla käyttäjällä. LinkedInillä on käyttäjiä 200 "alueella" ja se palvelee käyttäjiään 19 kielellä.

Nopeimmin kasvaviksi käyttäjäkunniksi mainitaan sivuston blogissa Turkki, Kolumbia ja Indonesia. Mobiilipuolella käyttö on kasvanut eniten Kiinassa ja Brasiliassa. Sivuston omien tietojen mukaan käyttäjiä rekisteröityy kaksi joka sekunti, mikä tarkoittaa 172 800 uutta käyttäjää päivässä.

LinkedIn sai täyteen 100 miljoonaa käyttäjää maaliskuussa 2011. Sen jälkeen kasvu on ollut vauhdikasta.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Trumpin tullit: Nintendo perui Switch 2 -konsolin ennakkotilaukset Yhdysvalloissa - hinta uhkaa nousta reilusti

AfterDawn

Varo tekijänoikeusrikkomuksesta kertovaa viestiä - sisältää haittaohjelman

AfterDawn

Kotimainen pelimedia pienenee: Pelaaja-lehti lakkautetaan

AfterDawn

Kameran ja näytön voi nyt jakaa Gemini Livelle - tekoäly auttaa näkemänsä perusteella

Puhelinvertailu

Digita päättää maksu-tv-lähetykset antenni-tv-verkossa

AfterDawn

Polarnode rakentamassa Nokian kaupungin alueelle usean sadan miljoonan euron datakeskusta

AfterDawn

TikTok sai taas lisää armonaikaa Trumpilta

AfterDawn

Verkkosivustot hukkuvat tekoälybottien liikenteeseen - Wikipedia vaikeuksissa, 65% kaikesta liikenteestä tekoälybotteja

AfterDawn

Huijauspuhelut ovat laskevasta trendistä huolimatta jatkuva ilmiö - alkuvuodesta Telia esti yli 32 000 puhelua päivittäin

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki