--->
AfterDawn logo

AMD julkaisi Trinity-piirit - lisätehoa kannettaviin

Teemu Laitila Teemu Laitila

AMD on tänään julkaissut Trinity-nimellä tunnetut toisen sukupolven APU-piirit. Trinity on viime kesänä hyvän vastaanoton saaneen Llanon seuraaja. Trinity kuitenkin eroaa edeltäjästään merkittävästi ja ensimmäisten testien perusteella muutos on ollut lähinnä parempaan päin.

Trinityn prosessoriosuus perustuu Piledriver-arkkitehtuuriin, joka on viime syksynä heikon vastaanoton saaneen Bulldozerin seuraaja. Trinitystä löytyy mallista riippuen yksi tai kaksi Piledriver-moduulia eli kaksi tai neljä prosessoriydintä. Näytönohjain perustuu Cayman-piirien myötä esiteltyyn VLIW4-arkkitehtuuriin. Nyt julkaistut Trinity-mallit on tarkoitettu erityisesti kannettaviin tietokoneisiin ja vähävirtaisemmat mallit tullaan todennäköisesti näkemään kilpailemassa Intelin Ultrabook-mallien kanssa erityisesti hinnalla ja "riittävällä" suorituskyvyllä.

MAINOS


Trinityn uusia ominaisuuksia on esimerkiksi kolmannen sukupolven Turbo Core -tekniikka, joka kykenee resurssien käytöstä riippuen nostamaan GPU:n tai CPU:n kellotaajuuksia. Tämän hetken nopeimmassa Trinity-mallissa (A10-4600M) prosessorin kellotaajuus nousee enimmillään 3,2 GHz:n. A10-sarjan Trinity-mallien GPU:sta löytyy 6 SIMD-moottoria, joiden yhteenlaskettu grafiikkaytimien määrä on 384. GPU:n toimii normaalisti 497 MHz:n kellotaajuudella, mutta Turbo-ominaisuudella nopeus voi nousta enimmillään 686 MHz:n.

Ensimmäisten testien perusteella Trinityn CPU-puoli jää edelleen Intelin jälkeen 20 - 25 prosenttia tehtävästä riippuen, mutta näytönohjaimen ero AMD:n hyväksi on edelleen merkittävä. Trinityn menestys markkinoilla jää paljolti kannettavien tietokoneiden valmistajien varaan. Trinity on testien perusteella "riittävän nopea" suurelle osalle käyttäjistä (ei kuitenkaan raskaaseen pelikäyttöön) ja oikealla hinnoittelulla Trinity-pohjaiset kannettavat ovat houkutteleva ostos monella.

Trinity-piiriin perustuvia kannettavia ovat julkaisemassa ainakin Acer, Asus, Lenovo, Samsung, Sony ja Toshiba. Laitevalmistajista HP ehätti ensimmäiseki julkaistessaan viime viikolla ensimmäiset Trinityyn perustuvat Sleekbook-kannettavansa.

Tom's Hardware julkaisee uudesta piiristä kattavan testiartikkelin myöhemmin.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

1,5 miljoonaa deittisovelluksissa käytettyä kuvaa, myös yksityisviesteillä lähetettyjä kuvia vuoti verkkoon

AfterDawn

Kehuttu Nothing Phone (2) nyt halvemmalla kuin kertaakaan aiemmin

Puhelinvertailu

Trumpin tullit voivat nostaa mm. iPhonejen hintoja käsittämättömän paljon Yhdysvalloissa

AfterDawn

Microsoft julkaisi sen ohjelmiston lähdekoodin, mistä koko Microsoft aikoinaan syntyi 50 vuotta sitten

AfterDawn

Nintendo Switch 2 - Tiedot julki, tällainen se on ja Suomen hinta

AfterDawn

Verkkosivustot hukkuvat tekoälybottien liikenteeseen - Wikipedia vaikeuksissa, 65% kaikesta liikenteestä tekoälybotteja

AfterDawn

Roborock-robotti-imureille Matter-päivitys - mahdollistaa robottien ohjauksen yhteensopivissa järjestelmissä

AfterDawn

Trumpin tullit: Nintendo perui Switch 2 -konsolin ennakkotilaukset Yhdysvalloissa - hinta uhkaa nousta reilusti

AfterDawn

Analyytikkofirma: Jos YouTube olisi oma firmansa, sen arvo olisi käsittämättömän kova

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki