--->
AfterDawn logo

Apple julkaisi OS X Lion -käyttöjärjestelmän

Panu Roivas Panu Roivas
5 kommenttia

Apple on tänään julkaissut uusimman 10.7 -päivityksen OS X käyttöjärjestelmäänsä, OS X Lionin. Mukana tulee 250 uutta ominaisuutta, mukaan lukien koko näytön ohjelmat, Mission Control, Launch Pad, Resume, automaattinen tallennus ja versiointi, AirDrop ja uusittu Mail-sovellus.

Lion tuo mukanaan kehittyneemmät multitouch-eleet joiden avulla käytöstä tehdään entistä intuitiivisempaa ja nopeampaa. Kosketuseleet auttavat myös koko näytön ohjelmien hallintaa, jonka avulla pieniruutuisten kannettavien näytön tuumista otetaan kaikki irti.

Mission Control yhdistää vanhan Exposén ja Spacesin, ja myös se on vain yhden kosketuseleen takana. Launchpad vuorostaan näyttää iOS-tyylisen sovelluskuvakelistan työpöydällä.

Resume-ominaisuus palauttaa käynnistetyt ohjelmat siihen tilaan, johon ne jätettiin edellisellä käyttökerralla. Apple on myös luonut käyttöjärjestelmän laajuisen automaattisen tallennuksen ja versioinnin, jonka avulla vanhat dokumentit ja tiedostot on helppo palauttaa.

MAINOS


AirDrop on Applen uusi tiedostonjakosovellus, jolla pystyy jakamaan tiedostoja langattomasti muiden AirDropin käyttäjien kanssa 9 metrin säteellä.

OS X Mail päivittyy Lionin myötä ja sen ulkoasu muuttuu merkittävästi. Mail tukee koko näytön tilaa ja saman keskustelun viestit näkyvät aikajanalla.

OS X Lion on saatavilla Snow Leopardin App Storesta 23,99€ hintaan, ja päivityksellä on kokoa noin 4 Gt.

5 KOMMENTTIA

nurman31/5

-"....maailman kehittynein käyttöjärjestelmä..."-



No on pojilla suuret luulot.

ArttuH5N12/5

Kieltämättä OS X on kehittynyt ja hyvää vain parannettiin tässä. Hyvä käyttis, mutta en ole valmis myymään sieluani halvimmalle tarjoajalle. Ja pirun kalliskin on.

Grina3/5

Tuo fullscreen-ohjelmien keksiminen vähän naurattaa, mutta muuten kyllä taas erinomaiselta vaikuttavia uudistuksia. Kyllä väittäisin itsekin Lionia tämän hetken kehittyneimmäksi käyttöjärjestelmäksi.

Ja ei, en käytä mitään Applen tuotteita itse. Vaimolta näitä kyllä löytyy, joten kokemusta on.

N9004/5

Eipä taaskaan mitään uutta ja uniikkia. Applen tarvitsisi saada jotain muunlaista ulos kuin perus työpöytä meininki. Esim. Unity, Gnome shell tai vaikka se Wintoosa 8 tyyliä. By the way, käyttiksen nimi voisi olla ennemmin Kitty Cat. EI VAKUUTA.

79atanos5/5

http://www.tomshardware.com/news/passware-forensic-software-password-security,13138.html

Siihen ei kyllä kauaa mennyt kun joku löytää kriittisen haavoittuvuuden.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

TikTok sai taas lisää armonaikaa Trumpilta

AfterDawn

Polarnode rakentamassa Nokian kaupungin alueelle usean sadan miljoonan euron datakeskusta

AfterDawn

Digita päättää maksu-tv-lähetykset antenni-tv-verkossa

AfterDawn

Kameran ja näytön voi nyt jakaa Gemini Livelle - tekoäly auttaa näkemänsä perusteella

Puhelinvertailu

Kiinan teknologiafirmat julkistivat kilpailijan HDMI:lle - GPMI tukee 8K-tarkkuuden kuvaa

AfterDawn

Verkkosivustot hukkuvat tekoälybottien liikenteeseen - Wikipedia vaikeuksissa, 65% kaikesta liikenteestä tekoälybotteja

AfterDawn

Kotimainen pelimedia pienenee: Pelaaja-lehti lakkautetaan

AfterDawn

Huijauspuhelut ovat laskevasta trendistä huolimatta jatkuva ilmiö - alkuvuodesta Telia esti yli 32 000 puhelua päivittäin

AfterDawn

Trumpin tullit: Nintendo perui Switch 2 -konsolin ennakkotilaukset Yhdysvalloissa - hinta uhkaa nousta reilusti

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki