AfterDawn logo

Nokian ainoa WiMax-laite kuopattiin

Matti Robinson Matti Robinson
2 kommenttia

Nokia ilmoitti tänään, että se on lopettanut ainoan WiMax-verkkoteknologiaa hyödyntävän laitteen valmistuksen. Seuraavan sukupolven matkapuhelinverkkojen taistossa LTE:n (Long-Term Evolution) kanssa taistevan WiMaxin oljenkorret käyvät vähiin, kun Nokiasta ja sen N810 Internet Tabletista ei ole enää vetureiksi.

Nokia N810 WiMax Edition julkaistiin 9 kuukautta sitten Yhdysvaltojen markkinoille. Laitteen elinkaari oli erittäin lyhyt, sillä yleensä jopa trendikkäimmät tuotteet pysyvät kauppojen hyllyillä vähintään vuoden.

Kanadalainen Nortel Networksin mukaan peli on lähes pelattu. Verkkolaitevalmistaja arvioi, että noin 80 prosenttia maailman mobiilioperaattoreista tullee valitsemaan LTE:n uudeksi verkkoteknologiaksi, loput päivittävät WiMaxiin.

Yritys ei sulkenut pois mahdollisuutta, että se tulee vielä kehittämään WiMax-laitteita. "Jatkamme teknologian ja sen kehittymisen seuraamista", kertoi Nokian edustaja.

KOMMENTOI

Haluatko kommentoida tätä artikkelia?
Kirjaudu sisään tai Luo uusi käyttäjätunnus.

Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki