--->
AfterDawn logo

Teslan Autopilot petti jälleen – Model 3 ajoi päin poliisiautoa

Manu Pitkänen Manu Pitkänen
2 kommenttia

Sähköautoyhtiö Teslan Model 3 -ajoneuvo on kolaroinut Yhdysvalloissa poliisiauton kanssa. Uutisotsikoihin tapaus nousi siksi, että Model 3 oli törmäyksen aikaan kytkettynä Autopilot-tilaan.

Autopilot-tilassa Model 3:n pitäisi kyetä ajamaan itsenäisesti, kunhan olosuhteet ovat kohtalaisen yksinkertaiset. Model 3:n kuski kertoi asettaneensa autonsa Autopilot-tilan tarkistaakseen takapenkillä olleen koiran tilaa. Syystä tai toisesta Teslan Autopilot-toiminto ei huomannut tien varteen pysäköinyttä poliisiautoa, joka odotti vilkut päällä hinausauton saapumista.

Poliisiauto ei itse tarvinnut hinauspalvelua, vaan poliisit olivat pysähtyneet tarkistamaan rikkoutuneen auton takia tiensivuun ajaneen kuskin tilannetta. Näin ollen Tesla törmäsi kahteen ajoneuvoon samassa rytäkässä. Onnettomuus tapahtui Norwalkissa, Connecticutissa.

Vaikka Autopilot ei täyttänytkään tuotelupausta itsestään ohjautuvuuden suhteen, muistuttaa paikallinen poliisi kuitenkin, että ajoneuvon kuljettaja on vastuussa autosta – oli auton ominaisuudet mitkä tahansa.

2 KOMMENTTIA

Dafly1/2

Vasta kun level 3 -tason automaattiohjaus yleistyy autoissa, niin tämä poistaa kuljettajan vastuun onnetttomuustilanteissa. Teslassa on nyt level 2.

Anza86 (vahvistamaton)2/2

Tesla ei anna tuotelupausta auton täysin itsenäisestä ajamisesta, se selviäisi toimittajalle jos viitsisi käyttää minuutin taustatyöhön.

Ote Teslan sivulta: Nykyinen Autopilot-toiminto edellyttää kuljettajan jatkuvaa valvontaa eikä tee autostasi autonomista.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

TikTok sai taas lisää armonaikaa Trumpilta

AfterDawn

Polarnode rakentamassa Nokian kaupungin alueelle usean sadan miljoonan euron datakeskusta

AfterDawn

Digita päättää maksu-tv-lähetykset antenni-tv-verkossa

AfterDawn

Kameran ja näytön voi nyt jakaa Gemini Livelle - tekoäly auttaa näkemänsä perusteella

Puhelinvertailu

Varo tekijänoikeusrikkomuksesta kertovaa viestiä - sisältää haittaohjelman

AfterDawn

Kiinan teknologiafirmat julkistivat kilpailijan HDMI:lle - GPMI tukee 8K-tarkkuuden kuvaa

AfterDawn

Verkkosivustot hukkuvat tekoälybottien liikenteeseen - Wikipedia vaikeuksissa, 65% kaikesta liikenteestä tekoälybotteja

AfterDawn

Kotimainen pelimedia pienenee: Pelaaja-lehti lakkautetaan

AfterDawn

Nyt se tapahtui: Linkkivero iski Suomeen - Amppareiden kilpailija suljettiin, Kopiosto vaati rahaa otsikoista

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki