Tekniikkajätit vetosivat vapaan internetin puolesta, mukana muun muassa Facebook, Google ja Microsoft
Internetin neutraliteetti on asia, jonka puolesta moni näkee olevan aiheellista taistella.
Niin suuret kuin pienemmätkin ovat liittyneet yhteen ja kirjoittaneet Yhdysvaltojen telehallintovirastolle (FCC) vetoomuksen vapaan internetin puolesta. Tempaus juontaa juurensa aikeista mahdollistaa lainsäädännöllä operaattoreiden kaistansäätely. Käytännössä operaattorit voisivat siis hidastaa haluamiaan palveluita tai periä lisämaksua täyden kaistan avaamisesta esimerkiksi Googlen ja Netflixin kaltaisiin palveluihin.
Vetoomuksessa kerrotaan allekirjoittaneiden yhteisestä huolesta ja mainitaan useampaan otteeseen kuluttajien etu. Toki myös palveluntarjoajien omat edut ovat vaakalaudalla. Yleisesti ottaen aiotut uudistukset ovat tekstin mukaan "suuri uhka koko internetille".
Vetoomuksen ovat allekirjoittaneet esimerkiksi Amazon, Dropbox, Ebay, Facebook, Google, Kickstarter, LinkedIn, Microsoft, Netflix, Reddit, Twitter ja Yahoo.
6 KOMMENTTIA
Dafly1/6
Mitä helvettiä Microsoft tekee tuossa porukassa? Ilmeisesty yrittää kiillottaa kilpeään. Tuo ronttifirma yrittää rahastaa kaikesta mahdollisesta käyttämällä mm. suljettuja rajapintoja.
Lumikki2/6
Siis yhtiöt puhuu "suuri uhka koko internetille". Kun tosiassa kyse on RAHASTA eli ei haluta maksaa ISP:lle kaistoista.
Itse kuluttajana en pidä tuosta palvelukohtaisesta kaistanmaksu ajatuksesta, koska se johtaa ongelmiin ja väärinkäyttöihin.
Mutta isot yritykset puhuvat muka "kuluttajan eduista". Naurattaa se että yritys muka välittäisi kuluttajan tarpeista, kun eivät ole tähänkään asti välittäneet.
johtaja593/6
Eiköhän tuon vetoomuksen halua allekirjoittaa kaikki muut paitsi operaattorit. Suomessa ei tuollaista lainsäädäntöä tarvita, kun kaistan rajoitus on jo käytössä Soneralla ainakin.
WereCatf4/6
En minole ainakaan kuullut, että kukaan muu sitä harrastaisi Suomessa, ko Sonera. Ei itellä ainakaan oo tullut muilla operaattoreilla vastaan. Sonera taas on aina ollut paska.
Flobat5/6
HAH
Kaikki yhtiöt jotka tienaavat elantonsa yksityisyyden riistämisellä on taistelemassa vapaan internetin puolesta.
No täytyyhän sitä mainetta jollakin paikkailla :D
coocie986/6
"The enemy of my enemy is my friend"
Minua ei haittaa olla saatanan puolella jos pääsen Cthulhusta eroon. Nettineutraalius on kuitenkin sen verran tärkeä asia, etten oikeasti välitä.
TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT