--->
AfterDawn logo

Ubuntu päivittyy tänään versioon 13.10 - saatavilla myös puhelimille

Sami Koivunen Sami Koivunen
3 kommenttia

Ubuntun tänään julkaistava 13.10 -versio ei tarjoa serveri- ja työpöytäkäyttäjille paljoa uusia ominaisuuksia, sillä suurin osa kehityksestä on kohdistunut mobiili-Ubuntuun. Canonical tarjoaa nyt ensimmäistä kertaa vakaan Ubuntu-version myös puhelimille.

Saucy Salamander -versiona tunnettu 13.10 tarjoaa työpöytäkäyttäjille Linux-ytimen päivityksen versioon 3.11 ja Smart Scopesin Unity-valikkoon (Dash), joka laajentaa hakutuloksia sisältämään tietoja internet-sivuilta, kuten Wikipediasta, redditistä ja Foursquaresta. Myös LibreOffice, RhythmBox ja Firefox ovat päivittyneet.

Alun perin Ubuntun piti sisältää myös uusi Mir-ikkunointijärjestelmä, mutta koska XMir-järjestelmä ei toimi vielä täysin usean näytön kokoonpanoilla, siirtyi julkaisu seuraavaan 14.04 -versioon. Mirin voi kuitenkin ladata lisäpakettivarastona.

Ars Technican mukaan Ubuntu 14.04 -version odotetaan saapuvan huhtikuussa ja Canonicalin tavoitteena on käyttöjärjestelmä, joka pyörii kaikilla mahdollisilla alustoilla, kuten puhelimilla, tableteilla, pöytäkoneilla ja servereillä. Tällä hetkellä Ubuntusta ei ole vakaata versiota isommille kosketusnäytöille.

MAINOS


Ubuntu keräsi huomiota kesän aikana keräämällä joukkorahoituksella rahaa Ubuntu Edge -puhelimen kehittämistä varten. Hanke ei onnistunut keräämään tarpeeksi rahaa Edgen valmistusta ajatellen, mutta projekti antoi runsaasti näkyvyyttä Ubuntulle. Ubuntu-käyttöjärjestelmän sisältäviä puhelmia odotetaan markkinoille ensi vuoden ensimmäisen ja toisen neljänneksen aikana.

Virallinen lista päivityksen tuomista muutoksista löytyy täältä.

3 KOMMENTTIA

johtaja591/3

Sitten vielä linkki mistä sen saa:
link

Datanen2/3

Ubuntun suomenkielistä sivua kannattaa käyttää lataukseen: link

Lauzi3/3

Kai se sitten on pakko hypätä pää edellä linuxiin ja asentaa ensimmäistä kertaa Ubuntu kakkos PC:hen ja kakkos puhelimeen.

Tuo mobileubuntu ilmoittaa käyvänsä arm-laitteisiin,. Täytyy varmaan kaivella googlesta, että käykö se muka suoraan kaikkiin arm-vekottimiin, vai onko siinä jotain mutkia.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Kotimainen pelimedia pienenee: Pelaaja-lehti lakkautetaan

AfterDawn

Osuuspankin verkkopankki, mobiilipankki ja tunnistautuminen ovat nurin

AfterDawn

Venäjämielinen ryhmä teki viikolla useita palvelunestohyökkäyksiä suomalaisiin verkkosivustoihin - lisää saattaa olla luvassa viikonloppuna

AfterDawn

Verkkosivustot hukkuvat tekoälybottien liikenteeseen - Wikipedia vaikeuksissa, 65% kaikesta liikenteestä tekoälybotteja

AfterDawn

Kiinan teknologiafirmat julkistivat kilpailijan HDMI:lle - GPMI tukee 8K-tarkkuuden kuvaa

AfterDawn

Polarnode rakentamassa Nokian kaupungin alueelle usean sadan miljoonan euron datakeskusta

AfterDawn

Nyt se tapahtui: Linkkivero iski Suomeen - Amppareiden kilpailija suljettiin, Kopiosto vaati rahaa otsikoista

AfterDawn

Kaksi läppärivalmistajaa keskeytti tietokoneidensa myynnit Yhdysvalloissa - tullien takia hinnoittelu on mahdotonta

AfterDawn

Kameran ja näytön voi nyt jakaa Gemini Livelle - tekoäly auttaa näkemänsä perusteella

Puhelinvertailu

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki