--->
AfterDawn logo

Holografiseen videokuvakseen selviä parannuksia

Manu Pitkänen Manu Pitkänen
3 kommenttia

MIT Media Labin tutkimusryhmä esitteli viime viikonloppuna San Franciscossa järjestetyssä Practical Holography -konferenssissa uutta holografisen videon kuvaustekniikkaa, joka on rakennettu marketeista saatavista laitteista. Kuvaustekniikan päivitysnopeutta on saatu parannettua aiempaa paremmaksi.

Uutisoimme viime marraskuussa Arizonan yliopiston optiikan professorin Nasser Peyghambarianin kehittämästä tekniikasta, joka mahdollisti holografisen viestimisen kahden sekunnin viiveellä. Tekniikassa käytettiin 16 kameraa. MIT-yliopiston Michael Bove ja hänen tutkimusryhmänsä on onnistunut parantamaan kuvaustekniikkaa oleellisesti. Kameroiden lukumäärä on onnistuttu laskemaan vain yhteen, joka sekin on rakennettu Microsoftin Kinect-kameran pohjalta.

MAINOS


Boven kehittämällä kuvaustekniikan ruudunpäivitysnopeus on nyt 15 ruutua sekunnissa, joka ei aivan riitä sujuvan videon kuvaamiseen. Tällä hetkellä suurin osa videomateriaalista kuvataan 24 tai 30 ruudun päivitysnopeudella. Boven tutkimusryhmä on kuitenkin luottavainen tekniikan suhteen, sillä he onnistuivat kaksinkertaistamaan ruudunpäivityksen viikko sitten, juuri ennen konferenssia. Kuvaustekniikka on tutkittu joulukuusta lähtien. Päivitysnopeuden kaksinkertaistaminen toistamiseen tekisi siitä varteenotettavan tekniikan holografisten elokuvien ja TV-lähetysten kuvaamiseen.

Tutkimusryhmä halusi luoda kuvausmenetelmän, joka perustuu helposti saatavilla oleviin laitteisiin. Tämä siksi, että tekniikasta saadaan näin mahdollisimman edullinen ja se perustuu jo olemassa oleviin standardeihin. Tekniikan kaupallinen omaksuminen on näin paljon nopeampaa.

Holografisen videon kuvaamiseen liittyvä tekniikka on hyvässä kehitysvaiheessa, mutta videoiden resoluutiossa on vielä paljon kehittämisen varaa. Kuten alla olevasta videosta voi päätellä. Holografinen video vaatii lisäksi paljon laskenta- ja tiedonsiirtokapasiteettia. Markkinoilta puuttuvat myös tarkoitukseen sopivat näytöt.

Alla video uuden tekniikan demonstraatiosta:

3 KOMMENTTIA

ArttuH5N11/3

Hieno Star Wars-teema näillä :D

Anestic2/3

Taas on yksi scifi-merkkipaalu rikkoutumassa. Hologrammi-kommunikointi. Melkein joka scifi-leffassahan tuota on ollu:) Voi juku.

bfr3/3

Help me Bill Gates. You're my only hope.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Trumpin bluffi petti hyvinkin nopeasti: Puhelimet ja tietokoneet välttyvät tulleilta

AfterDawn

Venäjämielinen ryhmä teki viikolla useita palvelunestohyökkäyksiä suomalaisiin verkkosivustoihin - lisää saattaa olla luvassa viikonloppuna

AfterDawn

Digita päättää maksu-tv-lähetykset antenni-tv-verkossa

AfterDawn

Kaksi läppärivalmistajaa keskeytti tietokoneidensa myynnit Yhdysvalloissa - tullien takia hinnoittelu on mahdotonta

AfterDawn

FakeUpdates yhä Suomen yleisin haittaohjelma - maaliskuussa paljastui uusi hyökkäyskampanja, jossa haittaohjelmaa käytettiin

AfterDawn

Kiinan teknologiafirmat julkistivat kilpailijan HDMI:lle - GPMI tukee 8K-tarkkuuden kuvaa

AfterDawn

Osuuspankin verkkopankki, mobiilipankki ja tunnistautuminen ovat nurin

AfterDawn

Kotimainen pelimedia pienenee: Pelaaja-lehti lakkautetaan

AfterDawn

Dystopia? Britannia kehittää työkalua, joka ennustaisi todennäköisimmät murhaajat

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki