--->
AfterDawn logo

PhotoFastin nopeammat SSD-levyt eivät kelpaa Applelle

Teemu Laitila Teemu Laitila
2 kommenttia

Uutisoimme lokakuun lopulla Taiwanilaisen muistivalmistaja PhotoFastin tarjoavan isompaa ja nopeampaa SSD-asemaa Applen syksyllä julkaisemalle MacBook Air -kannettavalle. 9to5mac.com-sivuston tietojen mukaan PhotoFastin alkuperäistä parempi päivitysosa ei kuitenkaan kelpaa Applelle, joka on kehottanut PhotoFastia lopettamaan aseman tuotannon.

PhotoFastin asema tarjoaa enimmillään 256 gigatavun verran tallennustilaa ja siirtonopeudet yltävät 250 MB/s tasolle. Applen toimittama isoin SSD-vaihtoehto on 128 gigatavun kokoinen ja siirtonopeudet jäävät huomattavasti alemmalle tasolle 150 - 160 MB/s vauhdilla.

PhotoFast on totellut Applen vienoa pyyntöä ja lopettanut asemien tuotannon. Syynä on PhotoFastin jäsenyys Applen MFi-ohjelmassa, mikä oikeuttaa sen valmistamaan virallisia lisälaitteita Applen tuotteille. SSD-asemien valmistukseen ei ilmeisesti kuitenkaan ollut lupaa eikä PhotoFast halua menettää rahakasta lisenssiä, joten MacBook Airin omistajat joutuvat tulevaisuudessa tyytymääm hitaampiin tallennsuratkaisuihin.

MAINOS


Apple on perinteisesti ollut tarkka tuotteidensa jäljitelmistä ja lisensoimattomista lisälaitteista.

2 KOMMENTTIA

Abexi1/2

En oikein ymmärrä miksi näiden tuotanto piti sitten lopettaa? Eikö apple salli että asiakkaat tajuavat että vaikka näppäriä laitteita ovatkin, niin siltikään sisällä ei ole todellakaan ne parhaimmat mahdolliset osat. Vai onko syy siinä että ihmiset alkasivat itse availemaan laitteitaan ja vaihtamaan (lue: rikkomaan) asemia?
Sanoisin että tosin tuo nykyinen nopeus riittää varmasti mutta silt, mitä haittaakaan siitä olisi ollut jos nopeampaa vaihtoehtoa olisi tarjolla?

Meizuman2/2

"Apple on perinteisesti ollut tarkka tuotteidensa huonosta hinta/teho -suhteesta ja ylihintaisista lisälaitteista."

There, fixed.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Trumpin bluffi petti hyvinkin nopeasti: Puhelimet ja tietokoneet välttyvät tulleilta

AfterDawn

Nyt se tapahtui: Linkkivero iski Suomeen - Amppareiden kilpailija suljettiin, Kopiosto vaati rahaa otsikoista

AfterDawn

Kotimainen pelimedia pienenee: Pelaaja-lehti lakkautetaan

AfterDawn

Kiinan teknologiafirmat julkistivat kilpailijan HDMI:lle - GPMI tukee 8K-tarkkuuden kuvaa

AfterDawn

33 vuotta vanha Amigan käyttöjärjestelmä sai virallisen päivityksen

AfterDawn

Ja taas mennään... EU:n vihattu, vahvan salauksen kieltävä Chat Control -lakiesitys palasi taas uudella nimellä

AfterDawn

Monopolioikeudenkäynti Facebookia vastaan alkoi - Syyte: Meta osti kilpailijansa suojatakseen valta-asemaansa

AfterDawn

Dystopia? Britannia kehittää työkalua, joka ennustaisi todennäköisimmät murhaajat

AfterDawn

Kaksi läppärivalmistajaa keskeytti tietokoneidensa myynnit Yhdysvalloissa - tullien takia hinnoittelu on mahdotonta

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki