Janne Yli-Korhonen
20. heinäkuuta, 2026 14:51
Euroopan komissio on määrännyt kiinalaiselle verkkokauppajätti AliExpressille 550 miljoonan euron sakot. Päätöksen taustalla on yhtiön laiminlyönti noudattaa EU:n digipalvelusäädöksen (DSA) mukaisia velvoitteita arvioida ja lieventää laittomien, vaarallisten ja väärennettyjen tuotteiden leviämiseen liittyviä riskejä alustallaan.
Komission tutkimuksissa selvisi, että AliExpress epäonnistui riskien arvioinnissa monin eri tavoin. Yhtiö yliarvioi järjestelmiensä tehokkuuden laittoman sisällön havaitsemisessa ja aliarvioi ihmismoderaattorien riittävän määrän suhteessa työmäärään.
Lisäksi AliExpressin omat suosittelu- ja mainontajärjestelmät pahensivat tilannetta suosittelemalla kuluttajille laittomia tuotteita ennen kuin niitä ehdittiin poistaa alustalta. Yhtiön käyttämät määrälliset mittarit eivät myöskään mitanneet asianmukaisesti sitäkään, miten hyvin järjestelmä esti laittomien tuotteiden uudelleen esiintymistä.
Alustalla liikkui laajasti vaarallisia leluja, vaarallista kosmetiikkaa sekä tuoteväärennöksiä. Vaikka laittomat tuotteet olisi havaittu, ne saattoivat säilyä verkossa useita viikkoja. Myyjät pystyivät kiertämään tuotevaatimuksia sijoittamalla tuotteet vääriin luokkiin, sillä AliExpress ei osoittanut riittävästi henkilöstöä luokitusten tarkistamiseen. Myöskään tuoteväärennöksiä estävä tuotemerkkilupajärjestelmä ei toiminut, ja sääntöjä rikkoneet kaupat pystyivät jatkamaan toimintaansa määrätyistä seuraamuksista huolimatta.
"Väärennettyjen vaatteiden, vaarallisten lelujen, vaarallisen kosmetiikan ja muiden laittomien ja haitallisten tuotteiden leviäminen ei ole väistämätön verkko-ostosten hinta - AliExpress ei noudata digipalvelusäädöksen mukaisia velvoitteitaan. Mittakaava ei ole tekosyy; Riskit on tunnistettava ja niihin on puututtava järjestelmällisesti sen varmistamiseksi, että kuluttajat voivat tehdä ostoksia turvallisesti verkossa. Tänään pidämme AliExpressin tämän standardin mukaisesti ja pyydämme sitä ryhtymään toimiin", kommentoi Henna Virkkunen, teknologisesta omavaraisuudesta, turvallisuudesta ja demokratiasta vastaava johtava varapuheenjohtaja.