Oura osti oman pääkonttorin San Franciscosta – Suomi säilyy edelleen yhtiön teknisenä keskuksena

Janne Yli-Korhonen
7. elokuuta, 2026 15:15

Älysormuksistaan tunnettu suomalaistaustainen Oura on ostanut oman pääkonttorikiinteistön Yhdysvaltojen San Franciscosta. Osoitteessa 500 Pine Street sijaitsevan kiinteistön hankinta merkitsee yhtiölle pitkäaikaista investointia sen tulevaisuuteen ja kasvutavoitteisiin.
Ouran toimitusjohtaja Tom Halen mukaan uusi pääkonttori edustaa seuraavaa lukua yhtiön tarinassa ja heijastaa luottamusta tulevaisuuteen alan johtavana toimijana. San Franciscosta on muodostunut yhtiön johdon, tutkimuksen ja eri toimintojen keskus, ja uusi kiinteistö tarjoaa Ouran tiimeille pysyvän kodin yhtiön seuraavaa kasvukautta varten.

Noin 5 200 neliömetrin kokoisessa rakennuksessa tehdään muutostöitä vuoden 2026 loppuun saakka, jotta tilat saadaan muokattua Ouran tarpeisiin sopiviksi.
Uusiin tiloihin tuodaan saman katon alle tiede-, muotoilu- ja laitteistolaboratoriot sekä operatiiviset tiimit, mukaan lukien tuotekehitys, HR, IT ja talousosasto. Rakennuksen kaksi pääkerrosta yhdistetään terassimaisella portaalla yhteistyön edistämiseksi, ja katolle rakennetaan ulkotila tapahtumia, tuote-esittelyjä ja yhteisöllisiä hetkiä varten.

Tilojen suunnittelussa näkyvät myös Ouran suomalaiset juuret. Remontissa säilytetään rakennuksen alkuperäinen takka, ja sisustuksessa hyödynnetään pohjoismaisia yksityiskohtia, lämpimiä sävyjä sekä elävää kasviseinää. Ympäristöystävällisyyteen on kiinnitetty huomiota energiatehokkaalla valaistuksella ja ilmastoinnilla, ja kiinteistöllä on korkeasta ympäristöstandardista kertova LEED BD+C Gold -sertifikaatti.

Vaikka San Francisco toimii jatkossa yhtiön pääkonttorina ja globaalina keskuksena, Ouran perusta pysyy edelleen Suomessa. Yhtiön suomalainen tytäryhtiö Oura Health Oy vastaa jatkossakin insinöörintyöstä, tuotekehityksestä sekä innovaatioista.

Lue myös nämä
Tägit
Oura San Francisco
Käytämme evästeitä sivuillamme. Näin parannamme palveluamme.