Lauri Jämsä
21. toukokuuta, 2008 7:54
Panasonic on tuomassa vihdoin myyntiin jo CES-messuilla tammikuussa esittelyssä olleet TH-PZ850U-sarjan plasmatelevisionsa, uutisoi CNET News.com. Valmistajan malliston lippulaivat sisältävät paljon uusia ominaisuuksia, erikoisuutena YouTube- ja Picasa-selaimet.
Internet-yhteys tuo PZ850U-sarjan näyttöihin mahdollisuuden katsella YouTube-videoita ja Picasa-albumien valokuvia suoraan kaukosäätimellä, ilman tietokonetta. Tulossa on myös muita samantyyppisiä palveluita, Panasonicilta kerrotaan.
Tulossa olevat näyttömallit ovat kooltaan 46-, 50-, 58- ja 65-tuumaisia. Kaikista näytöistä luvataan löytyvän asianmukaiset teräväpiirtotoistoon ja tietokonekäyttöön tarvittavat liittimet. Kaiken muun hyvän lisäksi televisioista löytyy myös Secure Digital (SD) -muistikorttipaikka ja H.264-purkupiiri. Näiden avulla teräväpiirtovideokameroiden omistajien ei tarvitse välttämättä toistaa videoitaan kamerasta käsin, vaan toiston luvataan onnistuvan television avustuksella myös suoraan muistikortilta.
46- ja 50-tuumaisten versioiden kerrotaan tulevan saataville kesäkuun puolivälissä. Pienempien televisioiden 58- ja 65-tuumaiset isoveljet saapuvat myyntiin kuitenkin vasta syksyllä. Hintahaarukan kerrotaan olevan 3100 - 8000 dollaria (noin 2000 - 5100 euroa).