
Tämän tavoitteena oli myös parantaa sivustojen turvallisuusasetusten näkymää. Ratkaisu ei kuitenkaan ole ollut kovinkaan optimaalinen, sillä Android Policen bongaamien tietojen mukaan Google ottaa asiassa nyt takapakkia.
Kehittäjille suunnatuista dokumenteista paljastuu, että jatkossa Chrome tulee näyttämään taas kokonaiset URLit. Nykyisellään URL-osoitteesta Chromen osoitepalkissa ei näy etuliite "https://www.", joten osoite alkaa verkkotunnuksesta.
Googlen tietoisuuteen on kuitenkin ehkä tuotu, että verkkotunnuksen etuliitteet voivat eroittaa myös kaksi eri sivustoa toisistaan. Myös käyttäjien huijaaminen saattaa olla helpompaa, kun etuliitettä ei näytetä.
Android Policen mukaan muutos tuli jo voimaan Chrome 91 -versiossa ja oletuksena pitäisi piilottaa vain https:// -liitteen. Senkin saa näkymiin painamalla oikeaa hiiren näppäintä osoitepalkkiin ja valitsemalla "Always show full URLs".
Kirjoittaja: Matti Vähäkainu @ 12. kesäkuuta, 2021 18:39
Seuraa kirjoittajaa Twitterissä
Toimittajan Matti Vähäkainu bio